Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna Turysta Symbole

Historia Wolanii w pigułce

Wolania 1948-2015 - taki tytuł nosi publikacja o wolańskim klubie sportowym, która w ostatnim czasie wyszła spod pióra Józefa Lazarowicza. To kolejna z cyklu publikacji dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Woli Rzędzińskiej, niestrudzenie dokumentującego przede wszystkim dwudziestowieczną i najnowszą historię tej miejscowości. Tym razem przyszła kolej na wolański sport, z którym autor jest osobiście związany choćby przez swoją wieloletnią działalność w LKS Wolania, o którym traktuje publikacja.

Ludowy Klub Sportowy Wolania jest niemal rówieśnikiem ludowego ruchu sportowego, którego początki datują się na rok 1946. Wtedy bowiem, po II Zjeździe Związku Samopomocy Chłopskiej, na którym podjęto uchwałę o konieczności upowszechniania na wsi wychowania fizycznego, w Czarnowąsach na terenie dzisiejszego województwa opolskiego powstał pierwszy LZS. Wolania właściwie młodsza nie jest, bo choć oficjalne powstanie klubu datuje się na rok 1948, to jednak – co podkreśla Józef Lazarowicz – wolańskie chłopaki zafascynowani grającą wówczas w ekstraklasie Tarnovią rozgrywali na pastwiskach sparingi z przedstawicielami sąsiednich miejscowości jeszcze przed oficjalnym powołaniem klubu do życia.

To oczywiście niejedyna ciekawostka, jaka wyłania się z kart historii wolańskiego klubu sportowego. Na 130 stronach tego wydawnictwa czytelnik znajdzie wiele innych interesujących informacji i archiwalnych fotografii. Nie brak też tabel, statystyk, list strzelców, a nawet fragmentów publikacji prasowych. Całość uzupełnia rozdział o działalności „drugiej Wolanii”, czyli UKS Wolania, w którego ramach funkcjonuje sekcja judo.

Książka Józefa Lazarowicza na pewno okaże się interesującą lekturą dla wszystkich pasjonatów lokalnego sportu, a dla wszystkich miłośników historii – ciekawym przyczynkiem do kompleksowego poznania historii regionu. Mówią zresztą o tym umieszczone w tyle okładki fragmenty recenzji znanych tarnowskich historyków dr. Andrzeja Niedojadły i prof. Edmunda Juśki.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.