Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Gmina Tarnów przyjazna pszczołom

Gmina Tarnów nie tylko pięknie rozkwita wielobarwnymi zwiastunami wiosny, lecz także dba o nasze naturalne środowisko, stara się żyć w zgodzie z matką naturą. Oprócz łąk kwietnych, czyli rumianków, chabrów i maków, które po raz pierwszy umają miejscowości naszej gminy, tym samym dając dom różnorodnym owadom, pracownicy rozpoczęli sadzenie roślin miododajnych, drzew oraz krzewów. Już wkrótce we wszystkich wsiach na terenie gminy, w miejscach i ilości wskazanych przez ich sołtysów, zazielenią się lipy, zapachną białe akacje i jaśminowce. Swym bogactwem kwiatów urzekną nas krzewuszki.

Wszystkie te rośliny są miododajne, i właśnie ta cecha stanowi główny cel ich sadzenia w naszym regionie. Zachwycają nie tylko kolorytem, wonnością, lecz także swym długim okresem kwitnienia. Stanowią pokarm dla pszczół, których obecność jest niezbędna do zachowania bioróżnorodności, tak istotnej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy mamy do czynienia z degradacją środowiska naturalnego, praca tych owadów jest bardzo potrzebna. Kluczowe jest również to, że charakteryzują się one „wiernością kwiatową”, czyli zbierają pokarm z jednego gatunku roślin aż do zakończenia czasu kwitnienia. Pszczoły swoją pracę rozpoczynają już wczesną wiosną, więc wtedy kiedy inne owady dopiero budzą się do życia. Pamiętajmy, że to dzięki nim nie tylko nasze gminne ogrody będą mogły w pełni zachwycać swym pięknem, lecz także, a może nawet przede wszystkim, wytwarzają one miód, mleczko pszczele i propolis – naturalny środek leczniczy.

Drzewa oraz krzewy miododajne, które już niedługo ozdobią gminne miejscowości, mają zarówno wspomóc środowisko, jak i umilić niedzielne spacery wśród zieleni i bogactwa kwiatów.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.