Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Konferencja „Edukacja dla zdrowia”

W Koszycach Wielkich 12 kwietnia odbyła się konferencja „Edukacja dla zdrowia”. Wzięli w niej udział dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu gminy Tarnów, dla których była to bardzo dobra okazja do zapoznania się z metodami dbania o bezpieczeństwo i higieniczne warunki nauczania. Podczas spotkania przedstawione zostały informacje na temat programów edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Swoją obecnością zaszczyciła wszystkich Barbara Nowak – Małopolska Kurator Oświaty, która skierowała kilka słów do przedstawicieli szkolnictwa. Zwróciła uwagę na nadmiar obowiązków uczniów, na nierzadko nieefektywnie wykorzystywany czas ich pracy w szkole przekładający się na zbyt dużą liczbę zadań odrabianych w domu. Kurator zaznaczała, jak ważne jest to, by dziecko mogło realizować się w swoich pasjach, aby zajęcia szkolne nie kolidowały z jego hobby. Akcentowała wartość pracy nauczycieli, wspominała, że to w ich rękach jest kształtowanie nowego człowieka, będące zarówno ogromnym zadaniem, jak i odpowiedzialnością.

Następnie głos zabrał Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Jarosław Foremny, który podkreślał, że należy uświadamiać i profilaktykę prozdrowotną wprowadzać odpowiednio wcześnie. Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński zaznaczał, że zbyt duża liczba godzin i obowiązków szkolnych powoduje nadmierną eksploatację fizyczną i psychiczną uczniów. Kolejno powitali wszystkich zgromadzonych Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Anna Pieczarka. Obydwoje wyrazili nadzieję na to, że konferencja będzie miała charakter cykliczny.

Główny przebieg konferencji rozpoczął się od wystąpienia Artura Puciłowskiego – Dyrektora Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wojewódzkiego Koordynatora Szkół Promujących Zdrowie, który wygłosił wykład na temat upowszechnienia idei programu Szkoła Promująca Zdrowie. Następnie programy edukacyjne realizowane w szkołach przez Państwową Inspekcję Sanitarną przedstawiła Magdalena Koperny – Kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia WSSE w Krakowie oraz Magdalena Droździk z Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia WSSE w Krakowie.

Sebastian Walosczyk – wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – mówił o „Ruchu i zdrowym żywieniu”. O prawidłowych nawykach żywieniowych oraz aktywności fizycznej, czyli o programie „Trzymaj formę!”, opowiadała Magdalena Koperny.

Ocena żywienia dzieci i młodzieży w małopolskich szkołach, a także wytyczne dotyczące problemu „ciężkich tornistrów” to ostatnie wykłady podczas konferencji. Wygłosił je Piotr Pokrzywa – Kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Żywności, Żywienia i Procesów Nauczania WSSE w Krakowie.

Na zakończenie „Edukacji dla zdrowia” Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak podziękowała wszystkim za przybycie. Wygłosiła też krótki apel do przedstawicieli szkolnictwa o sprawdzanie zawartości i ciężaru plecaków dzieci, o zaangażowanie w to, by te tornistry „odchudzić”. Wyraziła swe przekonanie, że w ten sposób dopracujemy się zdrowszych uczniów.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.