Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Gminne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja po raz kolejny Gmina Tarnów obchodziła w Woli Rzędzińskiej. Tegoroczna uroczystość połączona została z oficjalnym wręczeniem nadanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie żołnierzowi AK i Zrzeszenia „WiN” st. sierż. Aleksandrowi Furmańskiemu.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej. Po wspólnej modlitwie przy akompaniamencie orkiestry przemaszerowano na rozwiewający biało-czerwonymi flagami plac w centrum wsi, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz dalsze części uroczystości. – Tegoroczne obchody święta 3 Maja mają szczególny kontekst również  z powodu obchodzonego jubileuszu – 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Obowiązkiem nas wszystkich jest pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem  w trudnych historycznie czasach, spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich wysiłków było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dziś wspomnimy st. sierżanta Aleksandra Furmańskiego – wielkiego patriotę, walczącego tu, na ziemi tarnowskiej w strukturach AK i WiN, o wolną Polskę, któremu Prezydent RP nadał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. – mówił Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. Włodarz gminy podziękował również za tak liczną obecność wszystkim zgromadzonym, życząc im radosnego świętowania. Następnie przemówienie wygłosił Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, który podkreślił znaczenie wspólnoty, symboli narodowych, a także pielęgnowania historii i kultury naszej Ojczyzny. Podczas uroczystości przypomniano również wagę placu  Bohaterów Armii Krajowej, na którym odbywały się obchody święta. Wspomniano, że to właśnie na nim zasadzono świerk z lasu katyńskiego, że miejsce to stanowi wyraz pamięci o tych, którzy polegli za wolną Polskę. Kolejno nastąpiła ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej przez Wicewojewodę Małopolskiego Józefa Gawrona, Radną Sejmiku Wojewódzkiego Annę Pieczarkę, Radnych Powiatu Tarnowskiego Krystynę Dudoń oraz Mariusza Tyrkę, przedstawicieli Samorządu Gminy Tarnów Wójta Grzegorza Kozioła, Przewodniczącą Rady Gminy Tarnów Wiesławę Miterę oraz Zastępcę Wójta Sławomira Wojtasika, Dyrektora Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Artura Puciłowskiego, delegację Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości Gminy Tarnów.

Pośmiertne odznaczenie st. sierż. Aleksandra Furmańskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta RP

W czasie uroczystości przedstawiono miejscowej ludności i wszystkim przybyłym gościom historię życia st. sierż. Aleksandra Furmańskiego o ps. „Grom”, który w 1925 r. urodził się w Woli Rzędzińskiej, by po wielu latach w rodzinnej miejscowości za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej zostać pośmiertnie odznaczonym przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Medal na ręce wnuczki żołnierza – Anny Starzak – wręczył Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron wraz z Wójtem Gminy Tarnów Grzegorzem Koziołem.  Podczas tej podniosłej chwili kobieta, przyjmując odznaczenie, wspominała swojego dziadka słowami: – Z poczuciem wielkiej dumy przyjmuję to odznaczenie w imieniu st. sierż. Aleksandra Furmańskiego, bohatera tej ziemi, mojego dziadka. Myślę, że jest to odznaczenie, na które zasłużył w 100 procentach. Człowiek, dla którego ojczyzna Polska była zawsze najważniejsza i który całe swoje życie poświęcił w walce o jej wolność i niepodległość. Anna Starzak podziękowała również wszystkim tym, którzy podjęli odpowiednie działania i doprowadzili do tego podniosłego wydarzenia. Po oficjalnym wręczeniu medalu delegacja Samorządu Gminy Tarnów wraz z wnuczką st. sierżanta złożyli kwiaty na grobie Aleksandra Furmańskiego.

Oficjalną część uroczystości zamknęła piosenkami patriotycznymi Alicja Rega, młoda wokalistka, która reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizja Junior 2017 w Gruzji. Ze sceny wybrzmiały najpiękniejsze pieśni opisujące miłość i przywiązanie do Ojczyzny: „Wolność”, „Matko o twarzy jak Polska ziemia”, „Mój dom”, „Ojczyzno ma”.

V Rajd Rowerowy Tour de Gmina Tarnów

Blisko sześciuset rowerzystów wzięło udział w jubileuszowym V Rajdzie Rowerowym Tour de Gmina Tarnów, którego trasa prowadziła Szlakiem Bohaterów Armii Krajowej. Patriotyczny rajd w biało-czerwonych barwach stał się gminną tradycją, do której dołączają co roku kolejne rodziny, grupy przyjaciół jak i liczni goście z całego województwa małopolskiego.

Zapisy zaczynały się o godz. 11.00 i punktualnie o tej porze lista szybko zapełniała się kolejnymi uczestnikami. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, mieszkańcy z każdej miejscowości na terenie gminy Tarnów oraz przyjezdni goście z okolicznych wsi i miast. Były więc rodziny z dziećmi, młodzież i seniorzy, przyjaciele i sąsiedzi, tarnowianie i Małopolanie. Zawodnicy nie zapomnieli o barwach narodowych, ubrani nie tylko w biało-czerwone stroje, lecz także ich rowery powiewały chorągiewkami, wstążkami i balonami w tych samych kolorach. Oprócz tego każdy z nich przy zapisie dostał patriotyczne upominki, które miały jeszcze bardziej ubarwić całe wydarzenie. Zanim wyruszyli w drogę mogli się posilić staropolskim bigosem z dodatkiem dziczyzny i grzybów zbieranych przez seniorów w zeszłym roku. Danie to serwował włodarz naszej gminy. Następnie o godz. 15.00 blisko sześciuset rowerzystów zgromadziło się przy starcie, by na sygnał „START!” wyruszyć w piętnastokilometrową trasę. Choć przewidywany powrót pierwszego uczestnika wyznaczony był na ok. 30 min, zwycięzca – Krzysztof Łabno – zjawił się zdecydowanie wcześniej. Zaraz za nim linię mety przekroczyli Wojciech Wiśniowski oraz Adam Pisz. Nie każdy z zawodników pragnął wywalczyć palmę pierwszeństwa, wielu z nich traktowało ten rajd jako miłą, rekreacyjną przejażdżkę w towarzystwie rodziny i znajomych. Aby podkreślić jedność biało-czerwonej społeczności i docenić jej wysiłek, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł wraz z Radną Województwa Małopolskiego Anną Pieczarką, Przewodniczącą Rady Gminy Tarnów Wiesławą Miterą oraz z Sołtysem Woli Rzędzińskiej Mieczysławem Nytko wszystkim startującym w rajdzie wręczyli dyplomy oraz złote medale. Ponadto wśród uczestników wylosowano trzy nagrody w postaci dwóch rowerów i tabletu.

Pamiętajmy jednak, że ogromną satysfakcję stanowi świadomość, że wydarzenie to z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, przybywa nam biało-czerwonych rowerzystów, którzy z uśmiechem na ustach podążają Szlakiem Bohaterów Armii Krajowej.

FOTORELACJA

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.