Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

„Otwarta księga” Gminny Dzień Bibliotekarza

„Otwarta księga” pod takim hasłem 8 maja w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych bibliotekarze Centrum Kultury i Bibliotek oraz szkół i przedszkoli obchodzili swoje święto. W wydarzeniu uczestniczyli Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, Przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, Dyrektor Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Artur Puciłowski, a także Dyrektor Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów Adam Ryba. Swoją obecnością również zaszczycili zgromadzonych Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie Ewa Stańczyk  oraz Zastępca Dyrektora Tadeusz Trytek.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Anna Pieczarka, powitała wszystkich przybyłych gości. Następnie życzenia oraz podziękowania za pełnioną pracę wygłosił Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. Włodarz stwierdził, że praca ta – choć na co dzień niewidoczna i mało efektowna – jest działaniem bardzo efektywnym, gdyż przyczynia się do rozwoju kulturalnego mieszkańców, zwłaszcza tych młodych. Głos zabrała również Przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, która złożyła wszystkim bibliotekarzom serdeczne życzenia – satysfakcji z wykonywanej pracy, niegasnącego entuzjazmu i wytrwałości, a także licznych nowości na półkach i kolejnych rzetelnych czytelników. Dyrektor Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Artur Puciłowski w swej wypowiedzi przytoczył piękne słowa Jana Pawła II, podkreślające znaczenie biblioteki w rozwoju kultury, stanowiącej skarbnicę piśmiennictwa. O stanie czytelnictwa w bibliotekach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów opowiedział ich Kierownik Łukasz Prokop, o ciekawych akcjach organizowanych przez księgarnie zaś wspomniała Danuta Tryba, właścicielka Księgarni Współczesnej w Tarnowie.

Aby odpowiednio uczcić Dzień Bibliotekarza, nie mogło zabraknąć nawiązania do czołowego przedstawiciela literatury polskiej, naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Organizatorzy wydarzenia zaprosili więc laureatów Gminnego Przeglądu Teatrzyków Szkolnych „Spotkanie z Melpomeną” – uczniów ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Porębie Radlnej, którzy zaprezentowali wszystkim zebranym spektakl „Nie ma winy bez kary – Dziady cz. II”.

Tradycją Gminnego Dnia Bibliotekarza stała się też prelekcja Zastępcy Dyrektora Miejskiej Biblioteki im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie Tadeusza Trytka. W swoim wystąpieniu przypomniał on esej „O bibliotece” Umbertco Eco opisujący kształtowanie się idei biblioteki. Tadeusz Trytek zrecenzował również sytuację bibliotek w regionie tarnowskim.

Po wystąpieniach goście mogli porozmawiać przy kawie i dobrym ciastku. Wymieniali swe poglądy, dzielili się doświadczeniami, opowiadali o zasłyszanych nowościach czytelniczych. Ich święto przebiegało więc w miłej, ciepłej atmosferze, wypełnionej nie tylko luźnymi pogawędkami, lecz także konstruktywną dyskusją.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.