Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Pamięci poległych harcerzy

W niedzielę, 29 lipca w Białej odbyły się uroczyste obchody upamiętniające bohaterską śmierć trzech żołnierzy „Szarych Szeregów” plutonu z Mościc w walce z Niemcami. Wydarzenia te rozegrały się 29 lipca 1944 roku i miały związek z wywiezieniem z okupowanej Polski do Londynu zdobytych przez wywiad Armii Krajowej części rakiet V2.

Kilka dni wcześniej, w ramach Akcji Most III, na prowizorycznym lądowisku niedaleko miejscowości: Wał – Ruda wylądował angielski samolot Dakota. Przyleciał nim Jan Nowak Jeziorański - kurier naczelnego dowództwa do Komendy Głównej AK, który przywiózł radiostację, broń oraz dokumenty. Natomiast w drogę powrotną do Anglii samolot zabrał zdobyte przez żołnierzy AK części najtajniejszej broni – pocisków rakietowych V2, Do zabezpieczenia ładunku z samolotu skierowana została – na rozkaz tarnowskiego inspektora AK - najlepsza drużyna Szarych Szeregów z Mościc pod dowództwem plutonowego podchorążego Stefana Kasprzyka ps. "Dzik".

W międzyczasie zakwaterowanej w Białej drużynie wyznaczono inne zadanie - obronę konspiracyjnego zebrania zagrożonego przez zbliżający się niemiecki oddział. W czasie walki z niemieckimi żandarmami na miejscu zginęli: Władysław Sokół "Partenau" i Mieczysław Tenerowicz "Orzeł", natomiast dowódca plutonu Stefan Kasprzyk „Dzik”- ciężko ranny – został przewieziony na cmentarz w Klikowej i tam dobity.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.00. Mszą św. odprawioną w kaplicy w Białej, celebrowaną przez ks. Andrzeja Bakalarza. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz uczestników pod pomnik, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia i złożenie kwiatów. Samorząd Gminy Tarnów reprezentowali: wójt Grzegorz Kozioł, zastępca wójta Sławomir Wojtasik, przewodnicząca Rady Gminy Wiesława Mitera, a także radni: Eugeniusz Wojtarowicz, Marek Cichy, Stanisław Sarad, oraz sołtysi: Stefan Kolak i Wojciech Hońdo. W uroczystościach uczestniczyła także radna województwa małopolskiego Anna Pieczarka. Wśród gości byli także: członkowie organizacji patriotycznych i niepodległościowych, przedstawiciel Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie, harcerze i Sokoły, którzy wystawili wartę honorową przed pomnikiem.

Przypominając tamte wydarzenia, wójt Grzegorz Kozioł powiedział – Bo naszemu narodowi i naszej ojczyźnie potrzeba pamięci. Przeszłość mamy piękną, co jest waszą, drodzy kombatanci zasługą, a czego my jesteśmy świadkami. Dlatego co roku spotykamy się w miejscu uświęconym krwią żołnierzy Szarych Szeregów Hufca Mościce, by wyrazić swoją wdzięczność za tę krew przelaną. Bez tej krwi nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby tego świadectwa i pamięci, które jest i będzie naszym udziałem.

Na zakończenie uroczystości utalentowana wokalistka Joanna Zaucha ze szkoły muzycznej w Tarnowie zaśpiewała dwie piosenki: „Taki kraj” i „Modlitwa o wschodzie słońca” O oprawę muzyczną uroczystości zadbała orkiestra dęta OSP w Woli Rzędzińskiej pod batutą Stanisława Bałuta.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.