Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Uroczyste odsłonięcie muralu w Tarnowcu upamiętniającego rotmistrza Pileckiego

Szkołę Podstawową w Tarnowcu już od kilku tygodni zdobi mural upamiętniający postać rotmistrza Witolda Pileckiego. We wtorek, 16 października, przedstawiciele samorządu gminy Tarnów z wójtem Grzegorzem Koziołem na czele, dyrektor Anna Chmura wraz z całą społecznością szkoły oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Tarnowca wzięli udział w uroczystym odsłonięciu muralu. Wśród przybyłych gości obecny był również pan Andrzej Pilecki, syn rotmistrza, który podczas uroczystości nie krył wzruszenia i zachwytu zarazem.

Symbolikę dzieła przedstawił zebranym jego wykonawca – Ryszard Paprocki, ceniony w Europie architekt, artysta malarz. Opowiedział on o ideologii muralu połączonej z opisem życia rotmistrza, którego – jak podkreślał autor – nie da się podzielić na etapy dotyczące życia rodzinnego i związanego ze służbą oficerską, gdyż była to nierozerwalna całość.

Następnie nadeszła chwila podniosłego odsłonięcia muralu i przecięcia wstęgi, o które poproszono wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnowcu Annę Chmurę, pana Andrzeja Pileckiego, przewodniczącą samorządu uczniowskiego Annę Sitko oraz radnych Tarnowca – Jana Nowaka i Grzegorza Drwala. Do uroczystego poświęcenia malowidła przystąpił zaś proboszcz tamtejszej parafii ks. Stanisław Skowron.

To znaczące dla historii szkoły i całej miejscowości wydarzenie zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Tarnowcu. Przedstawienie połączone z wzruszającą „Balladą o rotmistrzu Pileckim” było opowieścią o nim, o prawdziwym patriocie, o jego bohaterstwie i poświęceniu.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.