III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej

Zbliża się stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, dlatego tym bardziej wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w czwartek, 25 października, w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych. Odbyły się tam eliminacje do III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA”. W przesłuchaniach udział wzięli soliści, zespoły i chóry, przedstawiciele z całego regionu tarnowskiego oraz z wszystkich kategorii wiekowych. Organizatorami są Stowarzyszenie PASSIONART, Fundacja Armii Krajowej w Londynie, a współorganizatorem eliminacji wojewódzkich Gmina Tarnów oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

Podczas Festiwalu wykonawcy zaprezentowali dwa wybrane przez siebie utwory, związane tematycznie i chronologicznie z okresem od 1768 do 1989 roku. Były to więc piosenki i pieśni partyzanckie, obozowe, patriotyczne  – sięgające czasów Konfederacji Barskiej, utraty Niepodległości, Powstań Narodowych, I Wojny Światowej oraz odzyskania Niepodległości, Międzywojnia, II Wojny Światowej, funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, okresu Powstania Warszawskiego, walki o pełną niepodległość Polski prowadzoną przez Żołnierzy Niezłomnych, a także lat poprzedzających i tworzących dzieje Solidarności. Wykonawców oceniało jury w składzie:  Elżbieta Jakimek-Zapart z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Mateusz Prendota – Prezes Stowarzyszenia PASSIONART, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Adam Ryba – Dyrektor Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów. Warto zaznaczyć, że zarówno repertuar prezentowanych utworów był bardzo szeroki, jak i poziom Festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy. Spośród wszystkich kategorii jury wybrało zwycięzców, którzy tym samym zostali zaproszeni do przesłuchań finałowych oraz uroczystego koncertu galowego w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w dniach 16–18 listopada 2018 roku.

Kategoria Soliści - MALUCHY 6-9 lat

I Miejsce EX AEQUO

* Emilia Masło – Szkoła Podstawowa nr 2 im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Woli Rzędzińskiej

* Karolina Sanek – Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Gromniku