Zbylitowski św. Florian odnowiony za unijne pieniądze

św. FlorianPrawdziwie europejskiego rodowodu nikt św. Florianowi odmówić nie może. Ten urodzony na terenie dzisiejszej Austrii rzymski legionista już od 1436 był jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego, patronuje m. in. Górnej Austrii, miastom – Linz i Chorzów, a także wykonawcom zawodów wiążących się z ogniem: strażakom, hutnikom, kominiarzom, garncarzom i piekarzom. Zarówno tak liczne stany, którym przyszło mu patronować, jak i sama tradycja mocy ochrony przed ogniem spowodowały, że bardzo żywy kult tego świętego owocował licznymi kapliczkami wznoszonymi ku jego czci. Jedna z nich, stojąca w Zbylitowskiej Górze, a datowana na rok 1767, właśnie doczekała się remontu.

Na modernizację figury gmina pozyskała pieniądze z Małych Projektów w ramach wdrażania lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Zielony Pierścień Tarnowa, co oznacza, że z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafi do gminnej kasy prawie trzynaście tysięcy złotych. W ramach tych środków oraz wkładu własnego figura została m. in. oczyszczona, usunięto z niej nawarstwienia cementowe, przeprowadzono dezynfekcję i odsolenie kamienia, uzupełniono ubytki, dokonano impregnacji.

Tak odrestaurowaną podobiznę św. Floriana umieszczono na cokole w zupełnie nowym miejscu. Z mało eksponowanego i niekorzystnego położenia przy skrzyżowaniu dróg, patron strażaków został bowiem przeniesiony kilkadziesiąt metrów dalej na nowo budowane centrum Zbylitowskiej Góry.

Całościowy koszt modernizacji kapliczki to około szesnaście tysięcy złotych.

św. Florian