Strona główna Turysta Symbole

Rywalizowali w konkursie recytatorskim poezji J. Frysztakowej

W ubiegłą środę, 21 maja w Zespole Szkół Publicznych w Tarnowcu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Józefy Frysztakowej. Do rywalizacji przystąpili uczniowie reprezentujący szkoły naszej gminy z następujących miejscowości: Jodłówka Wałki, Zawada, Koszyce Wielkie, Wola Rzędzińska, Poręba Radlna, Zbylitowska Góra i Tarnowiec.

Konkurs rozgrywał się w trzech kategoriach wiekowych; klasy I - III SP, IV – VI SP i I – III Gimnazjum. Łącznie zaprezentowało się 30 recytatorów, których oceniało jury w składzie: Bogumiła Kapilewicz – poetka należąca do Stowarzyszenia Twórczego Tarnowskiej Grupy Literackiej Jaskółka, Mariola Góra – kierownik Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, Jolanta Wajdowicz – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu, Zbigniew Kapilewicz – członek Stowarzyszenia Twórczego Tarnowskiej Grupy Literackiej Jaskółka, Andrzej Król – poeta, animator kultury działający w Stowarzyszeniu Twórczym Tarnowskiej Grupy Literackiej Jaskółka, związany z Tarnowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku – w roli przewodniczącego jury.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonała wicedyrektor Szkoły Bernadetta Maguda, witając wszystkich zgromadzonych. Każdy z uczestników recytował dwa wiersze, jeden Józefy Frysztakowej, i jeden dowolnie wybranego polskiego poety. W ocenie brano pod uwagę: opanowanie pamięciowe tekstu, interpretację utworu, kulturę słowa, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom, w związku z czym, jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. W trakcie obrad komisji konkursowej, uczestnicy wraz z opiekunami skorzystali z przygotowanego wcześniej poczęstunku. Liryczny nastrój podkreślił występ Marcina Marendziaka z kl. IV, który zagrał Dla Elizy i Wiedeńską krew. Przed uroczystym wręczeniem nagród głos zabrał przewodniczący jury, Andrzej Król, podsumowując w kilku zdaniach przebieg konkursu. Udzielił cennych wskazówek młodym recytatorom, aby w przyszłości zwracali uwagę na dykcję, polską normę ortofoniczną oraz postawę pozwalającą swobodnie oddychać. Jednocześnie podkreślił, iż znakomite zaprezentowanie się uczniów wymogło przyznanie nieplanowanych wyróżnień dla:

- Kingi Bołoz II kl. Gimnazjum w Tarnowcu,

- Katarzyny Bednarz I kl. Gimnazjum w Zawadzie,

- Angeliki Rączy III kl. Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze.

Natomiast na podium stanęli:

w kategorii klas I-III szkoły podstawowej:

I miejsce – Natalia Malig kl. III SP nr 2 w Woli Rzędzińskiej,

II miejsce – Marcin Ciężadło kl. III SP nr 2 w Woli Rzędzińskiej,

III miejsce – Zuzanna Włodek kl. III SP w Tarnowcu,

w kategorii klas IV - VI szkoły podstawowej:

I miejsce – Jan Cygan kl. IV SP w Jodłowce Wałkach,

II miejsce – Dominika Tutaj kl. V SP nr 2 w Woli Rzędzińskiej,

III miejsce – Joanna Zaucha kl. VI SP nr 1 w Woli Rzędzińskiej.,

w kategorii klas I - III gimnazjum:

I miejsce – Julia Jamróg kl. I Gimnazjum w Tarnowcu,

II miejsce – Jakub Bulanda kl. I Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze,

III miejsce – Karolina Stolarz kl. III Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze.

Nagrody i pamiątkowe dyplomy ufundował współorganizator konkursu, Centrum Animacji Kulturalnej Gminy Tarnów, a uroczystego wręczenia dokonali wójt Grzegorz Kozioł i dyrektor ZSP w Tarnowcu Anna Chmura. Miłym gestem było przekazanie przez panią Bogumiłę Kapilewicz tomików poezji swojego autorstwa wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w konkursie oraz drobny upominek.

Wszystkim deklamatorom gratulujemy!