Strona główna Turysta Atrakcje Szlaki turystyczne

Rekreacja, szlaki turystyczne

W zakresie rekreacji i wypoczynku gmina Tarnów dysponuje bardzo dużym potencjałem. Naturalne miejsca rekreacji nad brzegiem Dunajca od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno mieszkańców gminy jak i miasta Tarnowa.  Obszary leśne zajmujące ponad tysiąc hektarów są celem częstych leśnych wędrówek. Przez tereny gminy Tarnów przebiegają zarówno piesze jak i rowerowe szlaki turystyczne.

Szlaki pieszych wędrówek przebiegające przez teren gminy Tarnów:

Szlak czarny – rozpoczyna się w Skrzyszowie i prowadzi przez Górę św. Marcina, wieś Zawada do Tarnowca.

Szlak niebieski – prowadzi z Tarnowca na południe przez Zawadę i Porębę Radlną do Tuchowa, można nim dotrzeć aż do samego Rożnowa przez Ciężkowice i Bartkową

Szlak żółty – prowadzi przez Zawadę i Porębę Radlną do Pleśniej

Szlak żółty II – prowadzi z Tarnowa przez Górę św. Marcina, Słoną Górę, Górę Wał aż do Jamnej

Szlak zielony – prowadzi  z Tarnowa przez Zgłobice i Błonie na Lubinkę

Szlak czerwony – prowadzi przez większość miejscowości gminy Tarnów, okrąża miasto Tarnów

Szlaki rowerowe przebiegające przez teren gminy Tarnów:

Szlak zielony – prowadzi pętlą przez Zawadę - Skrzyszów – Szynwałd – Łękawicę – Nowodworze –do Zawady

Szlak czerwony – prowadzi przez Tarnów – Zawadę – Łękawkę – Trzemesną – Piotrkowice Pleśną – długość trasy ( 25 km).

Czerwony - Tarnów - Tarnowiec - Poręba Radlna - Kłokowa (8 km).

Niebieski - Tarnów Mościce - Zbylitowska Góra - Dąbrówka Szczepanowska - Janowice - Zakliczyn - Czchów - Paleśnica - Jamna (57 km).

Czerwony - Tarnów Mościce - Wola Rzędzińska - Jodłówka Wałki - Czarna (PKP) - (30 km)

Żółty - Wola Rzędzińska - Jodłówka Wałki - Stare Żukowice - Lisia Góra - Śmigno - Łęg Tarnowski (32 km)

Zielony -  Tarnów Rzędzin - Wola Rzędzińska - Stare Żukowice - Nowe Żukowice - Luszowice - Dąbrowa Tarnowska (35 km)

Niebieski - Tarnów Mościce - Biała - Łęg Tarnowski - Żabno - Odporyszów - Dąbrowa Tarnowska (29 km)