Widząc zaangażowanie gminy Tarnów w opiekę nad obiektami historycznymi, przekazał samorządowi dodatkowe pieniądze na remont cmentarza z I wojny światowej w Błoniu. W ramach dotacji celowej wsparł inwestycję kwotą 36 tysięcy złotych. Wcześniej zadanie to dofinansował Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałek Małopolski.

– Bardzo się cieszę, że wojewoda małopolski zauważył nasze starania w zakresie ochrony zabytków o charakterze martyrologicznym. Dbamy o nie, choć jest to obowiązek państwa. Dzięki dofinansowaniu, kolejne środki będzie można przeznaczyć na pozostałe obiekty tego rodzaju, których na terenie gminy Tarnów jest jeszcze sporo – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Umowa z wykonawcą jest już podpisana. Prace potrwają trzy miesiące. Jak informowaliśmy, zaplanowano remont ogrodzenia wraz z elementami metalowymi, przeprowadzenie regulacji i uzupełnienie płyt nagrobnych, remont pomnika i uporządkowanie drzewostanu.

Cmentarz stanowi pamiątkę walk toczonych nad Białą i Dunajcem podczas I wojny światowej w latach 1914 i 1915. Jest jednym z większych i piękniejszych na terenie powiatu tarnowskiego. {Play}