Mieszkańcy gminy Tarnów, którzy na bieżąco nie uiszczają opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mogą się wkrótce spodziewać zajęcia wierzytelności  przez Urząd Skarbowy. - Niestety w wielu przypadkach wysyłane przez nas upomnienia nie przynosiły rezultatu. Jesteśmy zmuszeni iść krok dalej, czyli wystawić tzw. tytuł wykonawczy. To już forma egzekwowania opłat przez Urząd Skarbowy, dlatego bardzo prosimy, aby nasi dłużnicy uregulowali należności zanim pojawi się niemiłe zaskoczenie – mówi skarbnik Łukasz Woskowicz. A suma zaległości w opłatach za śmieci wynosi już około miliona złotych, przez co finanse samorządu zaczynają się nie bilansować.

Płacenie za śmieci to obowiązek każdego z mieszkańców. - Obowiązujący termin płatności to ostatni dzień każdego miesiąca. Niektórzy nie płacą wcale lub mają znaczne zaległości. Obserwujemy też, że w wielu przypadkach opłata wpływa do nas po terminie. Naszym z kolei obowiązkiem jest jej wyegzekwowanie – dodaje skarbnik.

Urząd gminy najpierw wysyła upomnienia, lecz nie zawsze są one skuteczne. Następnym krokiem jest egzekwowanie opłaty przez Urząd Skarbowy. - Nie wszyscy też pamiętają, że z chwilą sprzedaży nieruchomości należy złożyć tzw. deklarację „O”, a następni właściciele zobowiązani są do zgłoszenia liczby domowników, złożenia deklaracji śmieciowej i rozpoczęcia płacenia na nowych zasadach. To także jeden z powodów zaległości w opłatach, które odnotowujemy – przypomina Łukasz Woskowicz.

Przypomnijmy, uiszczanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest obowiązkowe od lipca 2013 roku. W Urzędzie Gminy Tarnów można to zrobić bezpośrednio w kasach (parter Urzędu) lub przelewem na indywidualne konto bankowe. Numer jest podany w informacji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. {Play}