W Słobodzie Raszków, w Naddniestrzu, między Ukrainą a Mołdawią odbyła się wyjątkowa uroczystość – w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ambasador RP w Kiszyniowie dr hab. Bartłomiej Zdaniuk odznaczył księdza Marcina Janusia SCJ Brązowym Krzyżem Zasługi. - Bardzo się cieszę, że pochodzący z gminy Tarnów, z Koszyc Małych, ks. Marcin Januś, został w ten sposób doceniony. To bardzo zasłużona osoba. Ks. Marcinowi bardzo gratulujemy! – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób zasłużonych dla państwa lub obywateli za działalność przekraczającą zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszącą znaczną korzyść Państwu lub obywatelom. Może być nadany także za: ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

W składzie delegacji polskiej wręczającej odznaczenie byli m.in.: dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, Szymon Osieleniec z Ministerstwa Edukacji i Nauki, Helena Krasowska - profesor Instytutu Slawistyki PAN.

Ks. Marcin Januś SCJ z Koszyc Małych jest proboszczem w Naddniestrzu, parafii w Swobodzie Raszków. To dzięki jego zaangażowaniu wolontariusze Sercańskiego Wolontariatu Misyjnego „Missio Cordis” pomagają m.in. w prowadzeniu letnich półkolonii czy lekcji języka angielskiego dla tamtejszej młodzieży. Jego działalność duchowna i charytatywna ma jednak znacznie szerszy zakres. {Play}