Kolejna dobra informacja dla strażaków z tej miejscowości w gminie Tarnów - obiekt, z którego korzystają na co dzień, jest już wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Oznacza to m.in., że zamontowana niedawno w tym miejscu pompa ciepła, która ogrzewa budynek, czerpie prąd za darmo ze słońca. Nowa inwestycja kosztowała ok. 72,5 tysiąca złotych, z czego aż 60% dotacji pochodzi z dotacji  Klastra Energii Zielony Pierścień Tarnowa. Resztę dopłacił samorząd.


- Strażacy mają już w pełni ekologiczny obiekt. Fotowoltaika plus pompa ciepła to także znacznie niższe koszty utrzymania i komfort funkcjonowania – mówi wójt Grzegorz Kozioł.


Jest plan, by w przyszłości podobnie wyposażyć kolejne budynki na terenie gminy Tarnów. Będą to obiekty posadowione w miejscach nasłonecznionych, o sporej kubaturze, w których koszty zużycia prądu są wysokie.


Jak informowaliśmy, kilka miesięcy temu OSP w Jodłówce – Wałkach wyposażono w pompę ciepła. To montaż finansowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz budżetu gminy Tarnów. - Dzięki temu ogrzewany może być cały budynek i pomieszczenie kuchenne, z którego korzystają również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich – mówi prezes miejscowych strażaków ochotników Lucjan Olszówka.


Obiekt w Jodłówce – Wałkach prezentuje się okazale. - Wygląda bardzo nowocześnie – cieszy się prezes miejscowej OSP. {Play}