W sobotę, 21 sierpnia, w Zbylitowskiej Górze odbędą się doroczne Dożynki Gminy Tarnów. W tym roku szczególnie wyjątkowe, bo gośćmi będą Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką. Zgodnie ze staropolską tradycją, podczas dożynek jedną z najważniejszych ról pełnią tzw. Starostowie. Kim są Józefa Kubala z miejscowości Jodłówka – Wałki i Dariusz Żurek ze Zbylitowskiej Góry?

Józefa Kubala od ponad trzydziestu lat, wraz z mężem, prowadzi gospodarstwo rolne, zajmuje się hodowlą i sprzedażą drobiu. Tę tradycję przejęły także jej dzieci. Rodzice również byli rolnikami. Jest znana w regionie z dużej aktywności na rzecz społeczności lokalnej, zwłaszcza w Kole Gospodyń Wiejskich w Jodłówce – Wałkach. Pani Józefa była zaangażowana w działalność NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” od chwili jego powstania. Od Prezydenta RP niedawno otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

Pani Józefa jest bardzo aktywna zawodowo. Uważa, że ciężką pracą można sporo osiągnąć. - To wielka satysfakcja, gdy się powiedzie. Rolnicy są bardzo przywiązani do ziemi, a praca na roli jest rodzinną tradycją. Jesteśmy bardzo zaangażowani w to, co robimy. Chcę jak najdłużej pracować, bo dzięki temu czuję się potrzebna – mówi.

Dariusz Żurek to wieloletni radny Zbylitowskiej Góry, sołtys dwóch kadencji, od ponad 30 lat pracuje w firmie Grupa Azoty – Automatyka, w tym Przewodniczący Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” Grupy Azoty – Automatyka. Sadownik z dziada pradziada, gdyż po pracy wraz z żoną zajmuje się pielęgnacją sadu i ogrodu, którego tradycja sięga XIX wieku. – Sad to już nasza tradycja rodzinna i duma, gdyż wkładamy dużo serca w te drzewa, które zasadzili jeszcze nasi przodkowie. Podobnie jest z pasją związaną z produkcją win i nalewek, które powstają z własnych zbiorów, tym także zajmował się jeszcze mój ojciec i dziadek. W Zbylitowskiej Górze, gdzie mieszkam, mam małą winnicę – mówi. Pan Darek preferuje zdrową kuchnię, cała rodzina korzysta głównie tylko z tych owoców i warzyw, które sama zasieje i zasadzi. Oprócz tego jest aktywnym działaczem społecznym, członkiem Zarządu Stowarzyszenia Zbylitowska Góra „Dwór”, które prowadzi Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci niepełnosprawnych w Zbylitowskiej Górze.

Józefa Kubala ma troje dzieci, pięcioro wnucząt i jednego prawnuka. Dariusz Żurek jest żonaty, ma córkę, która pracuje jako pedagog specjalny z dziećmi autystycznymi. {Play}