Dożynki Gminy Tarnów rozpoczęła, jak co roku, uroczysta Msza św. Pierwsza i najważniejsza - część religijna święta plonów odbyła się w zabytkowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zbylitowskiej Górze. Podniosła Eucharystia miała charakter dziękczynienia za dary ziemi oraz ciężką pracę rolników, sadowników i ogrodników, którzy dbają o to, by nikomu nie brakło pożywienia. - Sierpień jest miesiącem Matki Bożej, narodowych rocznic, pielgrzymiego trudu, zbioru chleba oraz dziękczynienia za trudną, rolniczą pracę. To wdzięczność Bogu, odpowiedzialność za drugiego człowieka i wspólne dobro – mówił w homilii proboszcz parafii w Zbylitowskiej Górze, ks. Józef Kaczmarski, który przewodniczył także Mszy św. w obecności kapelana Prezydenta RP, ks. Zbigniewa Krasa.

W uroczystej Eucharystii dożynkowej uczestniczyli ponadto księża z regionu tarnowskiego: ks. Tomasz Biernat z parafii w Zbylitowskiej Górze, ks. Stanisław Morańda - proboszcz parafii w Woli Rzędzińskiej I, ks. Stanisław Szufnara – proboszcz parafii w Woli Rzędzińskiej II, ks. Jan Król z kościoła w Woli Rzędzińskiej I, ks. Andrzej Mikulski – do niedawna proboszcz parafii w Zgłobicach, ks. Piotr Michniak – proboszcz parafii ze Zgłobic, ks. Jerzy Gawle z parafii w Porębie Radlnej, ks. Bogusław Pociask z Koszyc Małych i ks. Tadeusz Skura – emerytowany proboszcz parafii w Królówce.

O oprawę muzyczną Mszy św. zadbała Orkiestra Dęta OSP z Woli Rzędzińskiej. Następnie zgromadzeni wysłuchali czytań „Bóg dał płodność ziemi” z Księgi proroka Joela oraz „Mając żywność, odzienie i dach nad głową, na tym poprzestawajmy” z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza w wykonaniu starostów dożynek – Józefy Kubali z miejscowości Jodłówka – Wałki i Dariusza Żurka ze Zbylitowskiej Góry. Tekst Modlitwy Powszechnej zaprezentował sołtys z miejscowości – gospodarza dożynek, Piotr Rybski. - To dla mnie ogromne wyróżnienie. Miałem wielki zaszczyt, w imieniu wszystkich uczestników Mszy św., zaprezentować tekst modlitwy wiernych, wyrażającej wdzięczność za zabrane plony i otrzymane łaski – mówi Piotr Rybski.

W procesji z darami do ołtarza szedł Jan Skórka z Poręby Radlnej, reprezentujący rodzinną grupę wieńcową z tej miejscowości gminy Tarnów. To wieniec jej autorstwa został dwukrotnie oceniony jako najładniejszy w Polsce i reprezentował Małopolskę na Dożynkach Prezydenckich w Spale oraz w Warszawie.

Następnie ks. Józef Kaczmarski symbolicznie pobłogosławił wieńce dożynkowe oraz chleb. Proboszcz parafii w Zbylitowskiej Górze podziękował też wszystkim przybyłym za dożynkowe święto oraz organizatorom, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do jego uświetnienia. Na sam koniec Eucharystii wdzięczność za nią, udział tak znakomitych gości, życzliwość i gościnę Zbylitowskiej Góry wyraziła Wiesława Mitera - przewodnicząca Rady Gminy Tarnów.

Na Mszy świętej były obecne także m.in. władze parlamentarne, wojewódzkie w osobach marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz wicemarszałek Iwony Gibas, władze gminy, radni, sołtysi zarówno z miejscowości gminy Tarnów jak i powiatu tarnowskiego, dyrektorzy szkół wraz z młodzieżą oraz poczty sztandarowe – strażackie i szkolne.

Dożynki Gminy Tarnów są rokrocznie obchodzone jako bardzo uroczyste święto wzorowane na silnej, staropolskiej tradycji. Lokalne święto plonów zachowało swój ludowy charakter, a poszczególne ceremonie mają źródła głęboko w historii. {Play}