Dla każdego sołectwa w gminie Tarnów odwiedziny Pary Prezydenckiej z pewnością były historyczną chwilą, momentem, który zostanie w ich wspomnieniach na zawsze. Piętnaście sołectw, każde z osobnym stoiskiem i tym, co ma w sobie najpiękniejszego, najbardziej wyjątkowego witało Pana Prezydenta Andrzeja Dudę oraz Małżonkę – Agatę Kornhauser-Dudę. Ich reprezentanci to sołtysi, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, rolnicy w danej wsi, proboszczowie, prezesi OSP, prezeski Klubów Seniora, grupy wieńcowe i KGW, prezesi lub reprezentanci LKS, a także inni mieszkańcy, którzy dla danego sołectwa pełnią ważną funkcję. Po kolejnych stoiskach oprowadzali Znakomitych Gości Piotr Ćwik - Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski i Andrzej Dera - Sekretarze Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP oraz wójt gminy Tarnów - Grzegorz Kozioł. Ze sceny zaś wybrzmiewały ludowe przyśpiewki, tradycyjne tańce ludowe w wykonaniu zespołów folklorystycznych: Kapeli Powiślanie, MZF Gwoździec, Kapeli Opatkowice, Zespołu Jaślanie i Siemiechowian.

Para Prezydencka rozpoczęła zwiedzanie od tego najbardziej znaczącego namiotu, czyli Poręby Radlnej. Znaczącego, gdyż to właśnie dzięki grupie wieńcowej z tej miejscowości mogliśmy gościć Głowę Państwa na Dożynkach Gminy Tarnów, bo jak wspomniał w swym przemówieniu Prezydent: „To było dla mojej żony i dla mnie bardzo ważne, żeby zrealizować tę myśl, którą mieliśmy już od pewnego czasu, tzn. żeby pojechać za wieńcem, za tym zwycięskim wieńcem”. I tak się stało. Rodzina Państwa Skórków i Frysztaków oraz reprezentanci miejscowości ugościli Parę Prezydencką w imitacji wiejskiej chaty, po staropolsku – bigosem, potrawką z baraniny i żurkiem.

Następnie Błonie, które zajęło II miejsce w Gminnym Konkursie Wieńca Dożynkowego. Straganik Sołtysa, ekologiczne owoce i warzywa prosto z upraw Pana Antoniego Batki stanowiły nie tylko piękną, kolorową ozdobę stoiska, lecz przede wszystkim smaczną i zdrową przekąskę. Reprezentanci sołectwa częstowali Parę Prezydencką również wyrobami wędliniarskimi z tamtejszej masarni. Kolejno Koszyce Wielkie, w tym roku wyróżnione w konkursie na Najpiękniejszą Małopolską Wieś, w pięknej białej odsłonie z dekoracjami z mchu również ugościły Parę Prezydencką. Wiejskie wyroby od sołtysa miejscowości to przysmak tego sołectwa.

Jodłówka-Wałki, czyli zwycięski wieniec tegorocznego Gminnego Konkursu Wieńca Dożynkowego. Stąd też pochodzi starościna Dożynek – Józefa Kubala. Chata Baby Jagi zachwycała dekoracją z polnych kwiatów i ziół. Reprezentanci sołectwa ugościli Parę Prezydencką pierogami z kaszanką, a oprócz drobnego upominku małe krakowianki wręczyły Parze bukiet biało-czerwonych róż. Wola Rzędzińska II to imitacja ogrodu przy wiejskiej chacie z pięknym obrazem w tle. Reprezentanci sołectwa częstowali Parę Prezydencką swojskim jadłem, czyli chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Stoisko Zbylitowskiej Góry przepełnione było polnymi kwiatami i ziołami, głowy pań zdobiły również zielne wianki. Tematycznie do dekoracji Para Prezydencka miała okazję skosztować tamtejszych nalewek z owoców i ziół, w czym zresztą specjalizuje się również sołtys i radny tej miejscowości, starosta tegorocznych Dożynek – Dariusz Żurek, który także – zgodnie z zasadą, że nazwisko zobowiązuje – przygotował żurek dla Pary Prezydenckiej. Następnie Radlna, gdzie oprócz reprezentantów miejscowości Parę Prezydencką powitały przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” w Radlnej w krakowskich strojach w rytmie tradycyjnego krakowiaka. Sołectwo ugościło Parę Prezydencką na słodko – domowymi drożdżówkami i serniczkami. Łękawka zaś powitała Prezydenta z Małżonką ludowymi przyśpiewkami w wykonaniu zespołu Muzyka spod Bucyny. Jako poczęstunek przygotowała dla nich zupę krem z dyni z grzankami i prażonymi pestkami dyni. Natomiast Wola Rzędzińska I mogła poszczycić się potrawami wpisanymi do tzw. listy produktów tradycyjnych, czyli kurą wolańską, siuśpajem i czarną kawą, których to przepisy zostały opracowane przez KGW Wola Rzędzińska, czyli najstarsze Koło Gospodyń w gminie Tarnów. Koszyce Małe zachwycały dekoracjami iście dożynkowymi, ziołami, kwiatami i zbożami. Wśród reprezentacji sołectwa Parę Prezydencką witali młodzi strażacy OSP w oficjalnych strojach, dlatego nie mogło zabraknąć również tematycznego poczęstunku – bigosu strażackiego. Biała natomiast oprócz przysmaków na słodko mogła pochwalić się swoim specjałem – gołąbkami bez zawijania w sosie pomidorowym, w prezencie zaś dla Pary Prezydenckiej przygotowała własnej roboty sok malinowy, dżemy i inne przetwory oraz własnoręcznie wyszywany fartuszek. Zgłobice natomiast w swoim menu miały opracowane przez tamtejsze gospodynie leczo zgłobickie i chrupiące chlebki ziołowe. Tarnowiec może poszczycić się najstarszym Klubem Seniora w gminie Tarnów – „Wrzos”, częstował on strogonowem tarnowieckim. Zawada, w 2019 roku uznana za Najpiękniejszą Małopolską Wieś, w swoich dekoracjach nawiązała do patrona miejscowości – bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Ta piękna historia sołectwa zachwyciła swą wymową Parę Prezydencką, która to została ugoszczona również tematycznym ciastem o nazwie Marcinka. Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Małżonkę Agatę Kornhauser-Dudę z przytupem pożegnał Zespół Kumotry wchodzący w skład sołectwa Nowodworze, które częstowało Głowę Państwa barszczykiem z pasztecikami.

Warto zaznaczyć, że dla każdego z sołectw odwiedziny Pary Prezydenckiej były ogromnym zaszczytem, chwilą wzruszeń i rozmów zapamiętanych na lata. Reprezentanci poszczególnych miejscowości włożyli ogrom serca i pracy w to, by poprzez swoje stoiska, dekoracje i przygotowane specjały, opowiedzieć Głowie Państwa o gminie Tarnów. Ich trud został doceniony przez Parę Prezydencką, były zachwyty, słowa uznania i co najważniejsze – każde Koło Gospodyń Wiejskich dostało osobiste zaproszenie od Pierwszej Damy do Warszawy, do Pałacu Prezydenckiego. {Play}