Kazimierz Dolny, Nałęczów, Kozłówek i Lublin – to trasa, którą przemierzyło blisko 100 seniorów z gminy Tarnów podczas dwudniowej wycieczki 14-15 września. Malownicze widoki, zabytkowe miasta, zamki i spacery po najpiękniejszych parkach to tylko część atrakcji zawartych w programie.

Zwiedzanie rozpoczęło się już w godzinach przedpołudniowych od jednego z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce – Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Po miasteczku oprowadzali wycieczkowiczów przewodnicy, przedstawiali bogatą historię miejsca i najpiękniejsze perełki Kazimierza. Zamek, rynek z kamienicami  braci Przybyłów i Kamienicą Gdańską, pomnik kazimierskiego psa, ulica Senatorska, Mały Rynek z synagogą czy Kościół św. Bartłomieja i Jana Chrzciciela to tylko część tego, co mieli okazję poznawać Seniorzy. Kolejną atrakcją był przejazd meleksem do Wąwozu Korzeniowy Dół, określanego we wszystkich przewodnikach jako – wyjętego wprost z baśniowej scenerii. Następnie spacer Krainą Lessowych Wąwozów, które oplatają miasto siecią malowniczych tras spacerowych. Czas wolny na kazimierskim rynku, obiad w dworku, wizyta w parku przy Pałacu Czartoryskich w Puławach i piknik na wale przy Wiśle to kolejne atrakcje pierwszego dnia wycieczki.

Dzień drugi, po wykwaterowaniu i hotelowym śniadaniu, rozpoczął się od spaceru po Nałęczowie – przepięknym Parku Zdrojowym, Pijalni Wód i zabudowaniach uzdrowiskowych, o których opowiadali zgromadzonym przewodnicy wycieczki. Następnym punktem programu były przepiękne tereny Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – późnobarokowej rezydencji magnackiej, dawnej siedziby arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. Seniorzy żegnali województwo lubelskie w jego stolicy, czyli Lublinie. Tam po starym mieście, rynku, Bramie Krakowskiej i Archikatedrze oprowadzali ich przewodnicy. Przed powrotem do rodzinnej gminy Tarnów wycieczkowicze usiedli przy obiedzie nad malowniczym Zalewem Zemborzyckim.

Wycieczkę od strony organizacyjnej wsparło Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów, dofinansowując transport, bilety wstępów oraz przewodników, natomiast pozostałe koszty ponosili uczestnicy wyjazdu. {Play}