Nagroda Województwa Małopolskiego – wyróżnienie w kategorii Małopolska Wieś przypadła tej miejscowości w gminie Tarnów. Sołectwo otrzymało dotację w wysokości 10 tysięcy złotych z przeznaczeniem na realizację zadań własnych gminy, służących podniesieniu jej atrakcyjności i poprawie jakości życia  mieszkańców. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Muzeum – Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec. W wydarzeniu wziął udział wójt Grzegorz Kozioł. Nagrody wręczał wicemarszałek Łukasz Smółka.

-Gmina Tarnów nie po raz pierwszy jest dostrzegana w konkursie Województwa Małopolskiego. Bardzo nas to cieszy, gdyż świadczy to o jej atrakcyjności. Staramy się mocno dbać o podnoszenie jakości życia mieszkańców oraz o estetykę naszych miejscowości. Kolejna nagroda oraz stale rosnąca liczba mieszkańców są dowodami na to, że idziemy w dobrym kierunku – mówi Grzegorz Kozioł.

Jak podają źródła historyczne, pierwsza wzmianka o Koszycach Wielkich pochodzi z lat 1358–1362, kiedy to sąd krakowski rozgraniczał wyspę na rzece Biała. W XVI wieku we wsi był dwór, folwark, dziesięć stawów rybnych, karczma, most i młyn na rzece Białej, a Koszyce Wielkie należały do prywatnych właścicieli. Dziś jest to komfortowe do życia sołectwo, do którego chętnie przeprowadzają się zwłaszcza mieszkańcy pobliskiego Tarnowa.

Jest tam m.in. nowoczesna Hala Widowiskowo – Sportowa, która jest także miejscem organizacji ważnych wydarzeń historycznych, patriotycznych i okolicznościowych, prężnie działają klub sportowy KS Koszyce Koszyce Wielkie oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Charakterystycznym miejscem jest otwarte w 2011 roku Centrum Wsi. Uwagę zwraca zwłaszcza kryty gontem drewniany przystanek autobusowy wykonany przez cieśli z okolic Zakopanego, odnowiona kapliczka św. Jana Nepomucena oraz wyjątkowa brama seklerska, której autorami są cieśle – Seklerzy z Siedmiogrodu. Jest ona podarunkiem od zaprzyjaźnionego samorządu z węgierskiej miejscowości Csikszentsimon.

Przypomnijmy, że przed dwoma laty to Zawada zajęła pierwsze miejsce w konkursie Małopolska Wieś. Została wtedy uznana za najpiękniejsze miejsce w Małopolsce.

Dodajmy, że w uroczystości podsumowania konkursu i wręczenia nagród uczestniczyli przedstawiciele nagrodzonych oraz wyróżnionych gmin i sołectw. {Play}