W czwartek, 21 października w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych odbyły się eliminacje wojewódzkie do VI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA”. W tym roku Festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem, w przesłuchaniach wzięła udział rekordowa liczba uczestników – prawie 50 podmiotów z całego województwa małopolskiego. Soliści, zespoły, chóry – reprezentanci każdej z czterech kategorii wiekowej – maluchy, dzieci, młodzież i dorośli zaśpiewali na scenie po dwie piosenki o charakterze patriotycznym, partyzanckim i obozowym związanym z historią Polski. Wybrani zdecydowali się również na wykonanie utworu dodatkowego autorstwa patrona Festiwalu – Henryka Rasiewicza „KIMA” – „Na znojną walkę”.

Wydarzenie otwarła Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP. Powitał wszystkich gospodarz miejsca - wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, który w swoim wystąpieniu zaznaczył, jak ważne jest upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Żołnierzach Niezłomnych także za pomocą muzyki, a tym samym zachowanie od zapomnienia pieśni partyzanckich i niepodległościowych.

Spośród wszystkich uczestników jury musiało jednak wybrać tych najlepszych, wyłonić wykonawców, którzy wezmą udział w przesłuchaniach w Krakowie już w listopadzie, a następnie zaśpiewają na Koncercie Galowym w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. W komisji zasiedli przedstawiciele najbardziej prestiżowych ośrodków muzycznych, nie zabrakło również znawcy historii:

dr Marcin Wróbel – Filharmonia Krakowska
prof. Klaudia Romek – Akademia Muzyczna w Krakowie
Paweł Kowal – Stowarzyszenie Passionart
Karolina Szymańska – nauczyciel muzyki i śpiewu, współpracuje z teatrami w Polsce
Eliza Gąsiorowska – wielokrotna laureatka Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej
Adam Ryba – historyk, znawca regionu

Jury, po ponad dwugodzinnych naradach i omówieniu każdego uczestnika Festiwalu, przyznało następujące miejsca:

SOLIŚCI:
Kategoria maluchy:
I miejsce – Maksymilian Smołucha ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Joninach
II miejsce – Milena Wąż z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radgoszczy
III miejsce – Gabriel Adamowicz z Pałacu Młodzieży w Tarnowie
Wyróżnienia: Gabriela Gastoł z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Koszycach Małych , Zuzanna Laser z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Koszycach Małych, Oliwia Bołoz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Koszycach Małych , Milena Białek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Heleny Marusarz w Woli Rzędzińskiej, Laura Dyka ze Szkoły Podstawowej im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie

Kategoria dzieci:
I miejsce – Szymon Chatała z Pałacu Młodzieży w Tarnowie
II miejsce – Karolina Jasińska ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Paszynie
III miejsce – Karolina Sanek z Zespołu Szkół w Gromniku, Alicja Musiał z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Zgłobicach
Wyróżnienia: Emilia Grzybowska ze Szkoły Podstawowej im. KEN w Zbylitowskiej Górze, Julia Buchacz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niwce, Lena Latawska z Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Błoniu, Kornelia Grzegórzek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Heleny Marusarz w Woli Rzędzińskiej, Milena Szczupak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Zgłobicach, Mikołaj Adamowicz ze Studia Wokalnego Małgorzaty Boruch

Kategoria młodzież:
I miejsce – Wiktoria Kołodziej ze Studia Wokalnego Moniki Dubel, Julia Roman z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zawodowych im. Jana Pawła II
II miejsce – Wiktoria Ziobrowska ze Studia Wokalnego Moniki Dubel, Weronika Gumulak z III LO w Krakowie
III miejsce – Julia Piska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łękawce, Julia Rąpała z I LO w Tarnowie, Zuzanna Wróbel z Centrum Sztuki Mościce
Wyróżnienie: Karol Zawiślak z Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Kazimierza w Radgoszczy

Kategoria dorośli:
I miejsce – Sabina Orłowska

ZESPOŁY DO 8 OSÓB:
Kategoria maluchy:
II miejsce – Zespół „Nutki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Porębie Radlnej
Wyróżnienie:  Zespół „Panda” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Joninach

Kategoria dzieci:
I miejsce – Zespół „Nolite timere” ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach
II miejsce – Zespół „Remedium” ze Szkoły Podstawowej im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu
III miejsce – Zespół Wokalny z Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jodłówce-Wałkach, Zespół Wokalny z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łękawce
Wyróżnienia:  duet: Aleksandra Włodek i Antoni Waleriańczyk ze Szkoły Podstawowej im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Zespół „Divertimento” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Koszycach Małych

Kategoria młodzież:
II miejsce – Zespól Armia Zbawiciela z Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Zbylitowskiej Górze
III miejsce – Kwartet wokalny z XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie

ZESPOŁY POWYŻEJ 8 OSÓB:
III miejsce – Chór Raggi di sole z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej
Wyróżnienie: Chór Cantando z Centrum Kultury w Pleśnej, Chór Cantando Canzoni pod. dyr. Dawida Nawalańca z Zakliczyńskiego Centrum Kultury

Wytypowani do finałowych przesłuchiwań w Krakowie:
1. Zespół „Nolite timere” ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach
2. Maksymilian Smołucha ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Joninach
3. Szymon Chatała z Pałacu Młodzieży w Tarnowie
4. Wiktoria Kołodziej ze Studia Wokalnego Moniki Dubel, Julia Roman z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zawodowych im. Jana Pawła II
5. Julia Roman z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zawodowych im. Jana Pawła II
6. Sabina Orłowska
7. Wiktoria Ziobrowska ze Studia Wokalnego Moniki Dubel, Weronika Gumulak z III LO w Krakowie
8. Weronika Gumulak z III LO w Krakowie
9. Karolina Jasińska ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Paszynie

Każdy z uczestników otrzymał tematyczny upominek. Natomiast ogłoszenie wyników w tym roku ze względów pandemicznych wyglądało nieco inaczej. Jury po skończonych obradach podało listę zwycięzców za pośrednictwem telewizji internetowej Tarnowska tv.

Warto zaznaczyć, iż wielu wykonawców uczestniczyło w Festiwalu niemal od I edycji, doskonaliło swoje umiejętności wokalne z roku na rok zajmując coraz wyższe miejsca. Zaczynali od kategorii maluchy, by reprezentować kolejno dzieci czy młodzież. Organizatorami wydarzenia niezmiennie są Gmina Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów, Stowarzyszenie PASSIONART, fundacja Armii Krajowej w Londynie, Instytut Pamięci Narodowej oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.