Modernizacja jest już zakończona - trwają ostatnie prace wykończeniowe. Zabytkowy obiekt będzie w pełni gotowy na 11 Listopada. To tam odbędą się uroczystości gminne Narodowego Święta Niepodległości. - To bardzo ważne miejsce, pamiątka I wojny światowej i jeden z największych w Małopolsce zabytków sztuki cmentarnej. Bardzo się cieszymy, że przy tak znacznym udziale środków zewnętrznych udało się go wyremontować. Dziękuję wszystkim instytucjom za zaangażowanie, a Pani poseł Annie Pieczarce za wsparcie wniosków w tej sprawie – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Modernizacja cmentarza w Błoniu to montaż finansowy Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, od którego gmina Tarnów pozyskała 54 tys. zł, Urzędu Wojewódzkiego (36 tys. zł) i Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego (13 tys zł). Resztę dopłacił samorząd, całość kosztowała blisko 180 tys zł. - Zabytek w Błoniu prezentuje się znakomicie. To bardzo charakterystyczne miejsce – mówi radny i wiceprzewodniczący Rady Gminy Tarnów, Stanisław Sarad. -Cmentarz usytuowany jest przy głównej drodze, jest jedną z wizytówek naszej miejscowości – dodaje sołtys Antoni Batko.

Prace remontowe na cmentarzu w Błoniu trwały trzy miesiące. Odnowiono ogrodzenie wraz z elementami metalowymi, uregulowano i uzupełniono płyty nagrobne, wyremontowano pomnik i uporządkowano drzewostan. Cmentarz jest pamiątką walk toczonych nad Białą i Dunajcem podczas I wojny światowej w latach 1914 i 1915.

11 Listopada br. na terenie nekropolii odbędą się Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. O 10.00 zaplanowano Polową Mszę św. w intencji Ojczyzny, a godzinę później część oficjalną – poświęcenie odnowionego cmentarza, złożenie kwiatów pod pomnikiem, występy artystyczne oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. {Play}