W Łowczówku, 7 listopada, na cmentarzu wojennym nr 171, jednym z największych Cmentarzy Legionistów Polskich, odbył się XXII Zlot Niepodległościowy połączony z obchodami Narodowego Święta Niepodległości  11 Listopada. Warto zaznaczyć, iż jest to jedna z najważniejszych uroczystości patriotycznych w regionie, upamiętniająca bój pod Łowczówkiem stoczony w grudniu 1914 roku przez I Brygadę Legionów pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnowskiego walczącą po stronie Austro-Węgier przeciwko Rosjanom.
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny i poległych Legionistów. Następnie miał miejsce Apel Pamięci oraz salwa honorowa oddana przez Wojsko Polskie. Kwiaty przy kaplicy cmentarnej złożyli przedstawiciele Państwa Polskiego, województwa małopolskiego, powiatu i samorządów, w tym m.in. wiceminister Edukacji i Nauki, senator Włodzimierz Bernacki, poseł Anna Pieczarka i wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz. W imieniu mieszkańców gminy Tarnów hołd pamięci i symboliczny wieniec złożyli wójt Grzegorz Kozioł oraz sołtys Poręby Radlnej Wojciech Hońdo.
- Gromadzimy się tu po raz kolejny, aby zamanifestować nasze silne przywiązanie do tradycji, do symboli narodowych, do Boga i Ojczyzny – mówił starosta tarnowski Roman Łucarz.
- Wasza obecność to gwarancja, że wielkie czyny tych, którzy walczyli o wolną Polskę, o to byśmy mogli żyć w bezpiecznym i niepodległym kraju nie będą zapomniane. Wasza obecność to gwarancja, że uroczystości w tym miejscu, przesiąkniętym żołnierską krwią, będą kontynuowane. Trzeba też pamiętać, że niepodległość nie jest dana nam raz na zawsze. Dlatego tak ważne jest, abyśmy swoją postawą patriotyczną dawali świadectwo, że Ojczyzna i jej pomyślność są dla nas najwyższymi wartościami – mówił wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.
Warto przypomnieć, iż w 2018 r. – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości na Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku obecny był Prezydent RP Andrzej Duda. W niedzielę, 7 listopada, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą temu wydarzeniu.
Bitwa pod Łowczówkiem uznawana jest przez historyków za jedną z najważniejszych w drodze do niepodległości. Krwawy bój wielu polskich Legionistów, w większości młodych chłopców, przypłaciło życiem. W 20 grobach zbiorowych i 275 pojedynczych pochowano 513 żołnierzy poległych głównie w grudniu 1914 (w Bitwie pod Łowczówkiem) i pierwszych dniach maja 1915 r.: 272 armii austro-węgierskiej (80 żołnierzy z 1. i 5. pułku piechoty I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem ppłk Kazimierza Sosnkowskiego) i 241 Rosjan. {Play}