Na skrzyżowaniu drogi krajowej przy ul. Krakowskiej na wysokości Zbylitowskiej Góry, łączącej dwie miejscowości – Koszyce Wielkie i Zbylitowską Górę powstało dedykowane oświetlenie dla pieszych. -To połączenie dwóch miejscowości, ale i dwóch mocno uczęszczanych ulic: Spacerowej w Zbylitowskiej Górze i Stromej w Koszycach Wielkich. Dzięki nowemu rozwiązaniu będzie po prostu bezpieczniej dla pieszych. Trzeba pamiętać, że w pobliżu znajduje się też przystanek autobusowy – mówi zastępca wójta Sławomir Wojtasik.  


Dodatkowe lampy zostały zamontowane na przejściu dla pieszych w ciągu głównym drogi krajowej oraz na dwóch przejściach na wlotach podporządkowanych. Montaż lamp ma ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego w godzinach wieczornych, szczególnie niechronionych uczestników ruchu drogowego.


Zadowolenia nie kryją mieszkańcy. -To miejsce, w którym trzeba bardzo uważać, bo droga krajowa jest ruchliwa. Chodzę tamtędy codziennie na przystanek i patrzę z każdej strony, czy na pewno jestem bezpieczna. Teraz jest dodatkowe oświetlenie i jestem spokojna. Naprawdę super sprawa – mówi Pani Jolanta z Koszyc Wielkich.


Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł blisko 160 tys zł. Mowa zarówno o projekcie technicznym, wykonaniu robót jak i nadzorze nad realizacją prac w terenie.

Dodajmy, że na realizację zadania zostało zawarte porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, które zakłada jego realizację po stronie samorządu, lecz z jej pełnym finansowaniem.  {Play}