W Wierzchosławicach odbyły się ogólnopolskie uroczystości 148. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Ich organizatorem była NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Z tej okazji, aż 5 rolnikom z terenu gminy Tarnów, nadano Odznaki Honorowe - Zasłużony dla rolnictwa. Medale odebrało w sumie 25 rolników z całego powiatu tarnowskiego. Zostały one przyznane na wniosek poseł Anny Pieczarki. Gościem obchodów był Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

W gminie Tarnów nagrodzeni zostali: Mateusz Budzik z Radlnej, Andrzej Drwal z Woli Rzędzińskiej, Marcin Gałuszka z Woli Rzędzińskiej, Agnieszka Śręba z Jodłówki – Wałek i Piotr Wrona z Woli Rzędzińskiej. Medale wręczali wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wraz z poseł Anną Pieczarką. –To bardzo miłe, że o nas pomyślano i doceniono nasz wkład w pracę na roli. Nie jest to łatwy kawałek chleba, lecz w przypadku większości z nas, to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jestem bardzo zadowolona i wzruszona – mówi Agnieszka Śręba.

Odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” trafiły do właścicieli gospodarstw rolnych, którzy prócz promowania wartości związanych z pracą na roli, są zaangażowani w życie lokalnych społeczności, udzielają się np. w Radach Sołeckich, lub na innych szczeblach samorządu, Izbach Rolniczych, OSP, Kołach Gospodyń Wiejskich czy w swoich parafiach. – Gratuluję odznaczonym. To ludzie, którzy w pełni zasługują na ten medal. Są wzorami do naśladowania, liderami w swoich społecznościach. Niektórzy, mimo młodego wieku, mają już spore osiągnięcia. Przywiązani do ziemi będą te wartości przekazywać następnym pokoleniom – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

Gośćmi uroczystości byli ponadto m.in. przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” poseł Teresa Hałas, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, wicemarszałek Małopolski Józef Gawron oraz starostowie (wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, dąbrowski Lesław Wieczorek i proszowicki Krystian Hytroś), wójtowie i burmistrzowie z powiatu tarnowskiego. {Play}