Mowa o trzeciej części programu priorytetowego o takiej nazwie. Umożliwia on wsparcie nawet do 69 tys. złotych maksymalnej dotacji przy 90 % kosztów kwalifikowanych związanych z wymianą przestarzałego kotła i poprawą efektywność energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Ma być łatwiej pozyskać dofinansowanie i się z niego rozliczyć. W Gminnym Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym programu Czyste Powietrze można skorzystać z darmowej porady i pomocy w wypełnieniu, rozliczeniu wniosku o dotację oraz uzyskać informacje dotyczące uchwały antysmogowej dla Małopolski i wynikających z niej obowiązków dla mieszkańców.


Najwyższe wsparcie w wysokości 90% dofinansowania dotyczy osób, które osiągają dochód do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w przypadku osób mieszkających samotnie oraz takich, które mają ustalone prawo do zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego czy opiekuńczego. Dodatkowo dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania zwiększono liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji do pięciu oraz wydłużono okres realizacji przedsięwzięcia do 36 miesięcy.


Nowe zasady programu wprowadzają również możliwość połączenia finansowania z Programu „Czyste Powietrze” z gminnymi programami ochronnymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości projektu. Będzie możliwość wydłużenia czasu realizacji inwestycji z powodu opóźnień wynikających z przesunięć terminu przyłączenia gazu przez operatora. Od tego roku dotacją zostają również objęte kotły dwupaliwowe na drewno kawałkowe i pellet zgodne z celami programu.

Osoby osiągające wyższe dochody mogą również skorzystać z dofinansowania z Programu „Czyste Powietrze” zgodnie z obowiązującymi zasadni programu Części 1 i Części 2. {Play}