Plany na 2022 rok to główny temat pierwszego w tym roku spotkania Prezesów gminnych Klubów Seniora. Udział w nim wzięli poseł na Sejm RP Anna Pieczarka wójt Grzegorz Kozioł, zastępca wójta Sławomir Wojtasik, gminny koordynator ds. seniorów Eugeniusz Wojtarowicz oraz zastępca dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Ewa Kubisztal.

Dyskusję rozpoczęło przedstawienie sytuacji w poszczególnych Klubach Seniora przez ich prezesów. Panie opowiedziały o tym, jak seniorzy radzili sobie w czasie pandemii, o problemach osób starszych i ich potrzebach. – Minione miesiące były dla nas trudne. Seniorzy są zmęczeni izolacją, mają gorsze samopoczucie. Jednak chcemy wrócić już do spotkań, do naszych aktywności. Nowe osoby chcą się zapisać do naszego klubu i to cieszy – mówiła Elżebieta Ślęzak, prezes Klubu Seniora w Koszycach Małych. – Na pewno największym problemem, jaki staje przed nami będzie ponowne namówienie ludzi, by „wyszli” z domów. Epidemia zamknęła nas w czterech ścianach i czas na powrót się otworzyć – relacjonowała Genowefa Kuś z Klubu Seniora w Woli Rzędzińskiej.

Następnie uczestnicy spotkania dyskutowali o metodach aktywizacji środowiska seniorów.   - Pandemia doświadczyła nas wszystkich, jednak w szczególny sposób dotknęła ona osoby starsze, jako grupę najbardziej narażoną na jej negatywne skutki. I to zarówno w sferze zdrowotnej jak i społecznej. Dlatego tak ważna jest aktywizacja osób starszych w trakcie wyjścia z tego trudnego czasu – mówiła do seniorów poseł Anna Pieczarka.

Wśród planów na najbliższy rok znalazły się więc pielgrzymki oraz wycieczki krajoznawcze, włączenie się w wydarzenia kulturalne planowane na terenie gminy czy też organizacja zajęć i warsztatów dedykowanych właśnie osobom starszym, w tym zajęć rehabilitacyjnych-pocovidowych. - Wiemy, że pandemia wpłynęła negatywnie na jakość Waszego życia, pogłębiła osamotnienie, rozluźniła relacje społeczne. Jako samorząd deklarujemy wsparcie dla naszych seniorów w tym ciężkim dla nich okresie – mówił wójt Grzegorz Kozioł. {Play}