Radni gminni podjęli wiele ważnych uchwał. Mowa m.in. o uchwale w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy, uczestniczących w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach i ćwiczeniach. Warto podkreślić, iż nie jest to wynagrodzenie za pracę, tylko ekwiwalent za poświęcany własny czas, niesienie pomocy o każdej porze dnia i nocy bez względu na pogodę i warunki. Radni przychylili się do wniosku wiceprzewodniczącej Rady Gminy oraz prezes gminnej ZOSP RP Katarzyny Biel dotyczącego zwiększenia proponowanej w uchwale stawki 16,00 zł na 20,00 zł za uczestnictwo w działaniach ratowniczych. Stawka za udział w szkoleniach i ćwiczeniach wyniesie 6 zł. Zgłoszona poprawka była poparta wyliczeniami oraz symulacjami wzrostu wydatków.

Podjęto uchwałę o wspólnej realizacji zadań pomiędzy Gminą Tarnów, a Powiatem Tarnowskim. Liczba zadań to duże wyzwanie, jest ich 10. Mowa o budowie fragmentów chodników i remontach już istniejących w wielu sołectwach. To miejsca newralgiczne o sporym ruchu pieszych. Planowane inwestycje w sposób zdecydowany poprawią ich bezpieczeństwo.

Ponadto radni wyrazili zgodę na zawarcie umowy pomiędzy Gminą Tarnów, a Powiatem Tarnowskim na wspólną realizację zadania „Budowa przejścia dla pieszych oraz oświetlenia w przy budynku remizy OSP”. Będzie ona skutkowała poprawą bezpieczeństwa mieszkańców. Zgodnie z porozumieniem, inwestorem będzie Powiat Tarnowski, a łączna wysokość zadania ok. 70 tys. Gmina Tarnów dofinansuje zadanie w kwocie przeszło 12 tys. zł.

Radni wyrazili zgodę na zaliczenie dróg w Tarnowcu oraz w Zgłobicach do kategorii dróg gminnych. Umożliwi to budowę infrastruktury technicznej z udziałęm środków zewnętrznych w tych miejscach. Rajcy zgodzili się także na zawarcie porozumienia z Województwem Małopolskim na budowę fragmentu chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977 w Porębie Radlnej. Odcinek ten charakteryzuje się wzmożonym ruchem pieszych, szczególnie dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły.

Kolejne podjęte uchwały dotyczyły przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności na bieżący rok. W ramach przyjętego programu i podpisanej z gminą umowy opieką nad zwierzętami będzie się nadal zajmował lekarz weterynarii Łukasz Kuta.

Radni wyrazili zgodę na przystąpienie do realizacji programu zdrowotnego dotyczącego zakażeń meningokokowych w Małopolsce w 2022 r. Z programu bezpłatnych szczepień będzie mogło skorzystać kilkudziesięcioro dzieci z terenu gminy Tarnów w wieku do 2 lat. Każde dziecko powinno otrzymać dwie dawki szczepionki, a koszt każdej wynosi 380 zł. Udział finansowy gminy Tarnów w realizacji zadania wynosi 25%, pozostałą część przekaże Powiat Tarnowski, który kwotę dotacji pozyskał z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Zakażenia meningokokowe są szczególnie groźne dla małych dzieci, a skutecznym antidotum są właśnie szczepienia ochronne.

Gmina Tarnów przystępuje do prac nad Strategią Rozwoju Gminy Tarnów na lata 2022 – 2030. Ma ona zawierać wnioski z przeprowadzonej diagnozy społecznej, gospodarczej i przestrzennej gminy, strategiczne cele rozwoju oraz kierunki działań. Nowa strategia ma być spójna z ustaleniami i rekomendacjami określonymi w Strategii Rozwoju Województwa w celu zapewnienia systemowej integralności dokumentów, m.in. w obszarach ochrony powietrza czy zagospodarowania przestrzennego.

Radni wyrazili zgodę na przystąpienie do realizacji programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2022 r., który zapewnia usługi wsparcia dla osób w wieku 65 lat i więcej poprzez świadczenie usług wynikających z ich potrzeb. Program uwzględnia nowe formy wsparcia seniorów, np. finansowanie opaski bezpieczeństwa i usługi teleopieki dla kilkudziesięciu osób. Celem jest poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”. Koszty w całości pokrywa Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zaakceptowany został Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2022 – 2025.

Następne podjęte uchwały dotyczyły zmian uchwały budżetowej na 2022 rok i zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Tarnów na lata 2022 – 2030. Znacznie zwiększone zostały dochody bieżące. Mają na to wpływ przede wszystkim środki z Programu Inwestycji Strategicznych-Polski Ład w wysokości blisko 5 mln zł, zgodnie z otrzymanymi promesami z banku BGK, na 12 zadań inwestycyjnych
(3 zadania w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury kulturalnej oraz 9 zadań w zakresie modernizacji infrastruktury drogowej). Zmiana uchwały budżetowej wynika także stąd, że gmina Tarnów otrzymała środki europejskie w kwocie 75 tys. zł w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym-Granty PPGR” (na zakup 30 szt. laptopów)
oraz środki europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 otrzymane jako refundacja kosztów zadania inwestycyjnego zrealizowanego w roku 2018 „Przebudowa, rozbudowa i zmiana sposobu użytkowania budynku parafialnego na funkcje domu kultury w Woli Rzędzińskiej. Mowa o kwocie blisko pół miliona złotych.

Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej są związane z realizacją 12 zadań inwestycyjnych dofinansowanych z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych, ponieważ będą one realizowane w cyklu dwuletnim 2022-2023. To remonty i modernizacje dróg na terenie gminy Tarnów.

Radni dyskutowali również nad bieżącymi sprawami, zgłaszali potrzeby wymagające interwencji służb gminnych. {Play}