Urząd Gminy Tarnów, w porozumieniu z Urzędem Wojewódzkim w Krakowie oraz Starostwem Powiatowym w Tarnowie, które koordynują działania na rzecz uchodźców w Małopolsce, zabezpieczył dla nich miejsca pobytu na swoim terenie. Uruchomione zostały stanowiska Gminnych Koordynatorów ds uchodźców, którzy udzielają niezbędnych informacji w sprawie zakwaterowania oraz wyżywienia (Monika Myszona 663 911 070, Mateusz Zaprzałka 796 003 393).

Trzeba pamiętać, że w celu zapewnienia kompleksowej i bezpłatnej opieki mieszkańcom Ukrainy, muszą oni posiadać status uchodźcy. W tym celu konieczne jest dopełnienie określonych formalności – złożenie uproszczonego wniosku.

Wojewódzki system koordynacji pomocy dla Ukrainy zakłada, że starostowie/prezydenci miast na prawach powiatu będą odpowiadali za zorganizowanie Powiatowych Magazynów Pomocy – odpowiednią segregację i kategoryzację produktów (według listy produktów, które powinny być przekazywane), pakowanie produktów na palety, funkcjonowanie PMP przez 24 h na dobę, przyjmowanie produktów, a także podział zebranych rzeczy na te przeznaczone dla Ukraińców przebywających na terenie Polski, jak i te, które będą przewożone na Ukrainę. Powiatowy Magazyn Pomocy Starostwo Powiatowe w Tarnowie zlokalizowało w Wojniczu.

Pytania/zgłoszenia w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wszelkie informacje o sprawach uchodźców pod linkiem: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=13762

Trwa zbiórka najbardziej potrzebnych artykułów zarówno dla mieszkańców Ukrainy, jak i uchodźców z tego kraju. Prowadzą ją jednostki OSP, gminne szkoły oraz inne organizacje. Terminy i miejsca zbiórek znajdują się na fb poszczególnych jednostek. Gminni koordynatorzy będą nadzorować dystrybucję zebranych produktów i dostarczać je do Powiatowego Magazynu Pomocy.

W załącznikach: Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy oraz wykaz potrzebnych produktów, który może być weryfikowany w zależności od potrzeb. {Play}