Mieszkańcy ogarniętej wojną Ukrainy zamieszkali w Domu Kultury w Radlnej. To na razie kilkanaście osób, spodziewani są kolejni goście. Obiekt został zaadaptowany na potrzeby mieszkalne. Na przyjęcie uchodźców przygotowują się także Domy Kultury w pozostałych miejscowościach gminy Tarnów, m.in. w Nowodworzu, Koszycach Wielkich i Małych. Wielu ugościły osoby prywatne. W sumie na terenie całej gminy Tarnów przebywa już ok. 200 mieszkańców Ukrainy. W pomoc zaangażowało się również Centrum Kultury i Bibliotek.

W razie potrzeby uruchamiane będą następne gminne obiekty – Domy Kultury w Zgłobicach, czy w Zbylitowskiej Górze. Wszystkie zostały już w pełni sprawdzone, obecnie są doposażane po to, by uchodźcy znaleźli w nich bezpieczne schronienie. Pomocną dłoń okazują księża, którzy na terenie swoich plebanii przyjmują kolejnych gości. Przykładem są Koszyce Małe, Jodłówka – Wałki czy Dom Seminaryjny w Błoniu. -Sytuacja jest rozwojowa, uchodźców będzie przybywać. Na bieżąco reagujemy na potrzeby – mówi Jolanta Kałuża, sekretarz Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Pomoc dla Ukraińców nadzorują Gminni Koordynatorzy wraz z pracownikami Urzędu Gminy Tarnów i jednostek podległych. W pomoc zaangażowane są wszystkie gminne jednostki OSP, sołtysi, radni i inne organizacje społeczne oraz lokalni przedsiębiorcy.  

Warto dodać, że w obliczu wyzwania, jakim jest przyjęcie uchodźców, w porozumieniu ze służbami Wojewody Małopolskiego i Starostwa Powiatowego, które koordynuje działania w powiecie tarnowskim, ściśle współpracują z sobą także poszczególne samorządy regionu tarnowskiego. {Play}