Zabytkowy cmentarz z I wojny światowej w tej miejscowości gminy Tarnów jeszcze w tym roku będzie remontowany. Gmina Tarnów na jego modernizację pozyskała dofinansowanie z dwóch źródeł. Marszałek Małopolski przyznał na to zadanie 40 tys. zł., a Wojewoda Małopolski – 30 tys. -To kolejne, po renowacji cmentarza w Błoniu, tego typu zadanie inwestycyjne. Ochrona dziedzictwa kulturowego i śladów, nierzadko tragicznej historii, na naszym terenie – mówi wójt Grzegorz Kozioł. Całość prac to koszt blisko 150 tys. zł.

Remont planowany jest jeszcze w tym roku. Zakończenie – jesienią. Zakres prac przewiduje remont konserwatorski pomnika centralnego, muru ogrodzeniowego i słupków, murków oporowych i tarasów, nagrobków i schodów, krzyży metalowych, furtki wejściowej i przęseł ogrodzenia, jak również pielęgnację zieleni.

Cmentarz wojenny nr 196 został zaprojektowany przez Heinricha Scholza. W czterech grobach zbiorowych i 77 pojedynczych pochowano tu 34 żołnierzy austro-węgierskich i 52 żołnierzy rosyjskich. Znajduje się w południowej części miejscowości Koszyce Małe, w przysiółku Wola Ostrębowska. W czasie drugiej wojny światowej w pobliskich lasach Niemcy rozstrzelali kilkanaście osób o nieustalonej tożsamości, przywiezionych z kierunku Tarnowa. W latach pięćdziesiątych XX w. ciała ofiar ekshumowano i przeniesiono w to miejsce. {Play}