Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje szereg udogodnień w zakresie ich funkcjonowania w Polsce. To m.in. półtora roku legalnego pobytu, bezpłatna opieka zdrowotna, możliwość podjęcia pracy i edukacja. Od środy, 16 marca, mieszkańcy Ukrainy będą otrzymywać numery PESEL i mobilne dokumenty tożsamości. Na pierwszym piętrze Urzędu Gminy Tarnów, w sali konferencyjnej, nr 207 utworzone zostały specjalne stanowiska do obsługi mieszkańców Ukrainy oraz regulowania formalności związanych z finansowaniem przejściowym dla osób, które przyjęły uchodźców do swoich domów.

Procedura obejmuje:
1) nadanie numeru PESEL,
2) rejestracji pobytu – pobieranie odcisków palców, wykonanie skanu fotografii (nie jest to równoważne z zameldowaniem)
3) ewentualnego złożenia wniosku o Profil Zaufany (dla osób pełnoletnich, wyrażających chęć założenia profilu zaufanego) – nie jest to obligatoryjne,
- PESEL nadany w trybie URK może być nadany wyłącznie osobom, które przekroczyły granice po 24 lutego br. i jest to wyłącznie granica  polsko- ukraińska
- nadanie numeru PESEL następuje na podstawie dokumentu tożsamości (może to być dokument unieważniony jeżeli umożliwia ustalenie tożsamości osoby) lub na postawie oświadczenia w przypadku braku dokumnetów,
- uchodźca posiadający zdolność do czynności prawnych musi złożyć wniosek osobiście,
- osobom powyżej 12 roku życia będą pobierane odciski palców,
- dzieci do 12 roku życia nie muszą być obecne przy składaniu wniosku,
- do złożenia wniosku konieczna jest fotografia zgodna z ustawowymi wytycznymi; zgodnie w wytycznymi ze szkolenia koszty wykonania zdjęcia będą pokrywane z budżetu państwa w ramach zadań zleconych i na tą okoliczność zostanie zawarta umowa z zakładem fotograficznym (na razie w fazie organizacyjnej – brak informacji który to będzie zakład i jak będziemy to realizować)
- wniosek o nadanie numeru pesel musi być uzupełniony wyłącznie alfabetem łacińskim
- jeśli uchodźca chce założyć profil zaufany musi posiadać polski nr telefonu oraz polski adres e-mail.
- w przypadku rejestracji i nadania PESEL dla dzieci musi być obecny rodzic, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy.
– wzór wniosku o nadanie nr PESEL do zapoznania się w załączeniu do informacji

Specustawa zakłada ponadto finansowanie przejściowego, dwumiesięcznego okresu wsparcia dla osób, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy. Dzienne wsparcie na każdą przyjętą osobę wyniesie 40 zł, co w skali miesiąca da ok. 1200 zł. {Play}

>>> Wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie <<<

>> Wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy