Po przerwie spowodowanej pandemią do szkół podstawowych z terenu gminy Tarnów powróciły lekcje historii prowadzone dla najstarszych uczniów – klas VII i VIII przez wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła oraz historyka i znawcę regionu Adama Rybę. W tym roku uczestniczyły w nich cztery szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 w Woli Rzędzińskiej, Szkoła Podstawowa w Tarnowcu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Koszycach Wielkich oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgłobicach. Tematyka lekcji nawiązywała do hasła przewodniego – „Sprawa Polska w czasie II wojny światowej”.

Młodzież z dużym zaangażowaniem i ciekawością słuchała o losach narodu, począwszy od XVII w., przez rozbiory, I wojną światową, granice Europy tamtych lat, sprzęt militarny i wojskowy tego okresu, okrutne działania zbrojne Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, zbrodnię katyńską oraz podział Europy po zakończeniu II wojny światowej i żelaznej  kurtynie. Nie mogło zabraknąć nawiązywań do obecnej sytuacji w Ukrainie.

– Cieszę się, że cały czas mogę mieć kontakt z młodzieżą, zwłaszcza że widzę u nich zarówno duże zainteresowanie historią, patriotyzmem, jak i bardzo dobre przygotowanie, a wiedzę tę z pewnością wynieśli nie tylko ze szkoły, lecz także z domów. To jest bardzo budujące dla nas jako Polaków – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, że lekcje historii są organizowane w szkołach gminy Tarnów od ponad dziesięciu lat. {Play}

Po przerwie spowodowanej pandemią do szkół podstawowych z terenu gminy Tarnów powróciły lekcje historii prowadzone dla najstarszych uczniów – klas VII i VIII przez wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła oraz historyka i znawcę regionu Adama Rybę. W tym roku uczestniczyły w nich cztery szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 w Woli Rzędzińskiej, Szkoła Podstawowa w Tarnowcu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Koszycach Wielkich oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgłobicach. Tematyka lekcji nawiązywała do hasła przewodniego – „Sprawa Polska w czasie II wojny światowej”.

Młodzież z dużym zaangażowaniem i ciekawością słuchała o losach narodu, począwszy od XVII w., przez rozbiory, I wojną światową, granice Europy tamtych lat, sprzęt militarny i wojskowy tego okresu, okrutne działania zbrojne Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, zbrodnię katyńską oraz podział Europy po zakończeniu II wojny światowej i żelaznej  kurtynie. Nie mogło zabraknąć nawiązywań do obecnej sytuacji w Ukrainie.

– Cieszę się, że cały czas mogę mieć kontakt z młodzieżą, zwłaszcza że widzę u nich zarówno duże zainteresowanie historią, patriotyzmem, jak i bardzo dobre przygotowanie, a wiedzę tę z pewnością wynieśli nie tylko ze szkoły, lecz także z domów. To jest bardzo budujące dla nas jako Polaków – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, że lekcje historii są organizowane w szkołach gminy Tarnów od ponad dziesięciu lat. {Play}

Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgłobicach

Szkoła Podstawowa nr 2 w Woli Rzędzińskiej

Szkoła Podstawowa w Tarnowcu

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Koszycach Wielkich