Młodzi, uzdolnieni, wrażliwi na poezję i słowo pisane – tak można określić uczestników Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefy Frysztakowej, który tradycyjnie odbył się w Szkole Podstawowej im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu.
Blisko 60 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Tarnów zaprezentowało jeden utwór Józefy Frysztakowej, lokalnej poetki, oraz drugi wiersz wybranego przez siebie autora. Uczestnicy obu kategorii artystycznych podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe: klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Poziom konkursu był naprawdę wysoki, recytatorzy nierzadko wzruszali widownię i jury interpretacją utworów, dojrzałością, z jaką podchodzili do deklamowanych przez siebie wierszy. Dlatego też jury w składzie: Ryszard Lis, Lidia Jaźwińska, Adam Ryba, Małgorzata Jasiak, Regina Bogusławska, Marta Przeszłowska musiało podjąć trudną decyzję, aby wybrać tych najlepszych. Kierując się takimi kryteriami, jak interpretacja utworu, kultura słowa, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny, zadecydowali o przyznaniu następujących miejsc:

Kategoria – klasy I – III
I miejsce - Oliwia Bołoz SP Koszyce Małe
II miejsce - Anna Radwan SP Wola Rzędzińska nr 1
III miejsce - Nikodem Tendera SP Poręba Radlna
Wyróżnienie: Liliana Gut SP Jodłówka Wałki
Milena Białek SP Wola Rzędzińska nr 1

Kategoria – klasy IV – VI
I miejsce - Maria Siedlęczka SP Wola Rzędzińska nr 1
II miejsce - Aleksandra Rudnik SP Koszyce Małe
III miejsce - Hanna Jachym SP Jodłówka Wałki
Wyróżnienie: Dominika Szczerba SP Tarnowiec
Julia Marszałkiewicz SP Poręba Radlna

Kategoria – klasy VII – VIII
I miejsce - Julia Piska SP Łękawka
II miejsce - Kordian Bober SP Wola Rzędzińska nr 2
III miejsce – Kornelia Zaucha SP Wola Rzędzińska nr 1
Wyróżnienie: Katarzyna Filar SP Łękawka
Natomiast konkursowi plastycznemu przewodniczył Łukasz Wojtanowski – artysta malarz, nauczyciel Liceum Plastycznego w Tarnowie. Przy ocenie prac współpracowała również Maria Szczepańska – nauczyciel plastyki. W tym roku w kategorii plastycznej wzięło udział aż 110 uczestników, którzy w przeróżny sposób interpretowali wiersze autorki. W kategorii plastycznej zostali nagrodzeni:
Klasy I–III
I miejsce – Pola Sobarnia SP Poręba Radlna
II miejsce - Patrycja Kurczab SP Tarnowiec
III miejsce - Aleksandra Ussarz SP Zawada
Wyróżnienie – Maja Stanczykiewicz SP Błonie
Wiktoria Szwec SP Koszyce Małe
Barbara Skowron SP Tarnowiec

Klasy IV–VI
I miejsce – Jakub Solak SP Jodłówka Wałki
II miejsce – Karolina Marek SP Wola Rzędzińska nr 2
III miejsce - Milena Wajda SP Tarnowiec
Wyróżnienie – Katarzyna Rymanowska SP Koszyce Wielkie
Szymon Limanowski SP Koszyce Wielkie
Antonina Słowik SP Zbylitowska Góra
Piotr Ramza SP Tarnowiec
Julia Marszałkiewicz SP Poręba Radlna

Klasy VII – VIII
I miejsce – Jagoda Grochola SP Zbylitowska Góra
II miejsce – Magdalena Maksuś SP Zawada
III miejsce – Aleksandra Sobarnia SP Poręba Radlna
Wyróżnienie -Martyna Malig SP Wola Rzędzińska nr 2
Kamila Tokarska SP Jodłówka Wałki
Mateusz Bisek SP Jodłówka Wałki
Następnie miało miejsce podsumowanie całego konkursu, zarówno części recytatorskiej, jak i plastycznej. Specjalne podziękowania dla opiekunów poszczególnych uczestników złożyli zastępca wójta Sławomir Wojtasik i dyrekcja szkoły - dyrektor Anna Filar oraz wicedyrektor Bernadetta Maguda. Wszystkim uczestnikom wręczyli także dyplomy oraz upominki przygotowane przez uczniów miejscowej szkoły, nagrody zaś otrzymali zwycięzcy poszczególnych kategorii. Wydarzenie zakończył symboliczny występ uczennicy – Veroniki Komarovych z Ukrainy, laureatki i zdobywczyni II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Piosenki w Turcji. Zaśpiewała ona dla wszystkich pieśni w swoim ojczystym języku.