W maju obchodzimy święto bibliotekarzy i bibliotek, dlatego Centrum Kultury przygotowało zarówno niespodzianki dla bibliotekarzy, jak i samych czytelników. W związku z tym we wszystkich filiach bibliotecznych – Woli Rzędzińskiej, Tarnowcu i Zgłobicach w dniach 9-13 maja trwał Tydzień z biblioteką. Upominki dla bibliotekarzy, wyjazd do Filharmonii Krakowskiej, spotkania autorskie dla najmłodszych, lekcje biblioteczne – tak można podsumować wspólne świętowanie.

W ramach Dnia Bibliotekarza zastępca wójta Sławomir Wojtasik oraz kierownik ds. bibliotek Łukasz Prokop z upominkami odwiedzili bibliotekarzy gminnych filii bibliotecznych oraz bibliotek szkolnych na terenie gminy Tarnów. Spotkania te, podobnie jak wspólny wyjazd bibliotekarzy na koncert do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, były podziękowaniem za ich codzienną pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa oraz kształtowania w młodym pokoleniu zamiłowania do literatury.

Natomiast mali czytelnicy z gminy Tarnów we wszystkich filiach bibliotecznych gościli Wacława Kozdroja – z wykształcenia bibliotekarza, z zamiłowania bajkopisarza, autora książek dla dzieci. Co ciekawe, autor jest dyrektorem biblioteki w Tarnowcu, jednak „jego” Tarnowiec zlokalizowany jest w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim. Jak mówi, swoje inspiracje w tworzeniu historii dla dzieci czerpie często z życia. Opowiedział on małym słuchaczom o tym, jak wygląda jego praca, przeprowadził z najmłodszymi nawet warsztaty tworzenia bajek – dzieci same wymyślały historyjki do książek. Ponadto – jako pamiątkę spotkania – przekazał bibliotekom książki, które wzbogacą księgozbiór dziecięcy.

Trwają również lekcje biblioteczne prowadzone przez gminnych bibliotekarzy dla uczniów szkół podstawowych. Pierwsze takie spotkania odbyły się już w Tygodniu z biblioteką, jednak zapisywanie klas na lekcje biblioteczne możliwe jest przez cały maj. Dzieci dowiadują się m.in. tego, jak wypożyczyć, gdzie szukać i jak korzystać z katalogu internetowego, bibliotekarze opowiadają także o swojej codziennej pracy. Zapisy bezpośrednio w poszczególnych bibliotekach pod numerami telefonu – Wola Rzędzińska: 14 679 22 67, Tarnowiec: 14 679 51 44, Zgłobice: 14 650 13 99. {Play}