Blisko 300 seniorów z gminy Tarnów, z każdego sołectwa i Klubu Seniora, wzięło udział w Majówce w Pogórzu Rożnowskim. Podziwiali oni nie tylko piękne widoki, zielone szlaki, lecz także mieli okazję zapoznać się z historią i dziedzictwem kulturowym tej bliskiej nam małej Ojczyzny.

Wspólne zwiedzanie rozpoczęło malownicze Tropie i Sanktuarium śś. pustelników Świerada i Benedykta - romańskiego kościoła sięgającego swym początkiem XI w. położonego na przepięknym wzgórzu nad Jeziorem Rożnowskim. Następnie seniorzy mogli poznać zaporę w Gródku nad Dunajcem od strony historii, o której opowiedział zgromadzonym miejscowy przewodnik.

Jednak największe wrażenie zrobiło na zwiedzających Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - nowoczesny, wielki obiekt z jedną z najbardziej profesjonalnych sal koncertowych. Kolejno Dwór Krzysztofa Pendereckiego z magicznymi ogrodami, z setkami rodzajów drzew, kwiatów i krzewów, z całą gamą zapachów i kolorów zapierał dech w piersiach.
W programie zwiedzania gminy Zakliczyn nie mogło zabraknąć jej centrum, czyli niedawno wyremontowanego rynku w Zakliczynie, gdzie gospodarz miejsca - burmistrz Dawid Chrobak oraz dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierz Dudzik opowiedzieli o gminie, historii i zabytkach.

Następnie przyszła pora na wspólne muzyczne biesiadowanie nad Dunajcem - na zakliczyńskim stadionie. Tam też wszystkich powitali poseł na Sejm Anna Pieczarka, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, zastępca Sławomir Wojtasik oraz wiceprzewodnicząca Rady Gminy Tarnów Katarzyna Biel. Wśród blisko 300 osobowej grupy seniorów nie zabrakło także Marii Ostrowskiej, dawnej koordynator ds. seniorów, która tworzyła historię poszczególnych Klubów, jest jej nieodłączną częścią. We wspólnym gronie, z przyśpiewkami, akordeonem i gitarą, z tańcami na trawie i pogawędkami przy stole - tak najstarsi mieszkańcy gminy Tarnów zakończyli wspólną Majówkę.

Wyjazd współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Edukacja kulturalna. {Play}