„Węgierskim szlakiem” wyruszyło blisko 100 seniorów z gminy Tarnów, aby podczas trzydniowej wycieczki zwiedzić najpiękniejsze miejsca i zabytki Budapesztu, kameralnego miasteczka Szentendere, monumentalnego Esztergomu czy malowniczego Egeru.

Wspólne zwiedzanie po tradycyjnym już śniadaniu bułkowym rozpoczęło się od stolicy Węgier – Budapesztu. Tam po największych obiektach sakralnych i kulturalnych oprowadziła wycieczkowiczów przewodniczka. Országhaz – Parlament – symbol miasta, Kościół Macieja, spacer po mieście m.in. Placem Bohaterów to tylko część tego, co udało się zobaczyć seniorom w pierwszym dniu wyjazdu. Następnie wszyscy udali się na zakwaterowanie i obiadokolację w budapesztańskim hotelu.

Kolejnego dnia zwiedzanie rozpoczęto od autokarowego przejazdu Zakolem Dunaju, czyli przepiękną, krajobrazową trasą, którą tworzy na północ od stolicy Węgier najdłuższa rzeka zachodniej Europy. Dunajski brzeg w tej okolicy zdobią – malownicze miasteczko Szentendere, zamieszkiwane przez wielu artystów, szukających w pięknie krajobrazu natchnienia, tam też seniorzy byli m.in. w Muzeum Marcepanu. Jadąc Zakolem Dunaju, wycieczkowicze odwiedzili kolejne miasteczko - monumentalny Esztergom z bazyliką.

Ostatni dzień wyjazdu seniorzy spędzili w Egerze, zwanym „perłą północnych Węgier”, mieście pełnym malowniczych żółtych budynków i skarbów architektonicznych. Tam program zawierał m.in. zwiedzanie Starego Miasta czy wizytę w Dolinie Pięknej Pani – skrywającej w podziemnych korytarzach i piwnicach blisko 200 winnic. Wspólnym obiadem w Egerze zakończyli trzydniowy „Wegierski szlak”.

Wycieczkę  seniorów z gminy Tarnów od strony organizacyjnej wsparło gminne Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

- Bardzo się cieszymy, że w jesieni życia możemy zwiedzać i poznawać największe zabytki, miejsca sakralne oraz kulturalne nie tylko w naszej Ojczyźnie, lecz nawet za granicami kraju. Dla seniorów ważna jest także integracja, wspólne spędzenie czasu  – mówi Krystyna Więcław, prezes Klubu Seniora w Zbylitowskiej Górze. {Play}