Takiego wydarzenia w gminie Tarnów jeszcze nie było! W Zbylitowskiej Górze, w lesie Buczyna oraz na stadionie LKS Dunajec, odbył się Tytun Run, czyli ekstremalne biegi przełajowe, w których łącznie uczestniczyło blisko 500 osób. Obecne były zarówno dzieci, jak i dorośli z całego regionu tarnowskiego, a nawet Polski.

Do startu przystąpili najpierw dzieci, następnie młodzież, podzieleni na kategorie wiekowe. Przygotowany został dla nich specjalny tor przeszkód. Bieg, choć wymagał od młodych sportowców nie lada wysiłku, miał formę aktywnej zabawy, bez pomiaru czasu, za to z medalem za ukończenie. Na trasie musieli pokonać m.in. tzw. helikopter, czyli wspinaczki po drabinkach, nie brakowało przeskoków przez rampy czy – według uczestników najtrudniejszych – zmagań z liną.

Na dorosłych również czekały prawdziwie tytańskie wyzwania – ekstremalne biegi przełajowe na siedmiokilometrowej trasie z przeszkodami, w błocie i wodzie. Na trasie sportowców czekały m.in. bieg z oponami, przejście przez kilkumetrową ściankę, tor z drążków oraz – najtrudniejsze wyzwanie – tzw. porodówka, czyli czołganie się pod oponami. Czas najlepszych uczestników nie przekraczał 50 min, i to zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet! Następnie odbyła się dekoracja uczestników, wręczenie medali i nagród.

Na miejscu wydarzenia dla małych kibiców dostępny był dmuchany plac zabaw, a dla wszystkich uczestników tradycyjnie przygotowano poczęstunek bigosem od samorządu.

- Do tej pory w gminie Tarnów organizowaliśmy duże wydarzenia kulturalne czy patriotyczne, zawody sportowe miały zaś mniejszą rangę. Przyszła kolej na coś nowego, sport bardziej wyczynowy, który kreuje tężyznę fizyczną, zarówno u małych dzieci, jak i dorosłych. Cieszę się, że możemy zaproponować mieszkańcom inną formę spędzenia wolnego czasu, a po liczbie uczestników widać, że zainteresowanie jest bardzo duże – mówił wójt Grzegorz Kozioł.

Profesjonalną obsługę wydarzenia zapewniło Stowarzyszenie Kępa Sport, współorganizatorem przedsięwzięcia było Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów, natomiast patronat honorowy objęli poseł na Sejm RP Anna Pieczarka oraz wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. {Play}