Już za niespełna miesiąc, 20 sierpnia w Zbylitowskiej Górze odbędą się Dożynki Gminy Tarnów. Jest to czas świętowania końca żniw, wyraz wdzięczności dla rolników i podziękowanie za ich pracę. Tradycyjnie już – jedną z najważniejszych ról pełnią tam Starostowie Dożynek, którzy uczestniczą w obrzędach. Poniżej przedstawiamy przedstawicieli rolników i przedsiębiorców, czyli osoby, które objęły zaszczytną funkcję Starostów Dożynek Gminy Tarnów 2022.

Stanisław Budzik – mieszkaniec Radlnej. Gospodarz z dziada pradziada. Obecnie wraz z żoną Barbarą i najmłodszym synem Mateuszem zajmuje się hodowlą 30 krów, a odbiorcami wiejskiego mleka są mieszkańcy nie tylko wielu miejscowości gminy Tarnów czy Pleśnej, lecz także miasta Tarnowa. Prace rozpoczynają już od 4.00, wraz z synem doją krowy, wyprowadzają na pastwisko, między czasie rozwożą mleko. Gospodarują na ok. 30 hektarach pola wraz z łąkami. Sieją m.in. kukurydzę, pszenicę czy soję, tak, by zabezpieczyć pokarm dla bydła na cały rok i by był on najwyższej jakości, gdyż – jak zaznacza – dieta dla każdej z krów musi być dostosowana do jej potrzeb, a wszystko po to, by otrzymać pełnowartościowe mleko. Choć – jak mówi Pan Stanisław – uprawę w dużej mierze przejął już syn Mateusz. Przy żniwach gromadzi się cała rodzina – córki Anna i Małgorzata oraz synowie – Daniel i wspomniany Mateusz, a nawet ośmioro wnucząt. Pan Stanisław ma to szczęście, że wszystkie dzieci mieszkają w pobliżu, więc w razie potrzeby zawsze są do dyspozycji. Wieczorową porą wraz z synem kończą prace gospodarskie, wtedy też zwykle przychodzi czas na drobne naprawy maszyn czy narzędzi. W wolnej chwili lubi majsterkować, hobbistycznie zajmuje się także stolarką, na co zazwyczaj znajduje chwilę dopiero w okresie zimowym.

Elżbieta Zięba – pochodzi z Poręby Radlnej, mieszka zaś w Tarnowcu. Na co dzień mama trzech synów – Kacpra, Konrada i Krystiana. Razem z mężem Stanisławem są właścicielami dwóch dużych przedszkoli – w Radlnej oraz Wierzchosławicach. Zarządza nimi Pani Elżbieta. Historie inwestycji, choć różne, to jednak z tym samym osiągniętym celem – działki porośnięte trawami zamienili na piękne, nowoczesne budynki służące przedszkolakom, i to jedne z największych w obu gminach. W Radlnej pierwsze dwa oddziały przedszkola zostały otwarte w 2010 r., z roku na rok było ono sukcesywnie rozbudowywane. Obecnie placówka – połączona z oddziałami integracyjnymi i żłobkiem – liczy ponad 125 dzieci, 5 sal oraz salę gimnastyczną. Natomiast do Niepublicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Wierzchosławicach uczęszcza aż 187 podopiecznych, co sytuuje je na pierwszym miejscu pod względem wielkości w tej gminie. Jednak inwestycje te to nie tylko odpowiedź na potrzeby dzieci i ich rodziców, lecz także zatrudnienie – obecnie w przedszkolach łącznie pracuje 49 osób. Profesjonalizm, przedsiębiorczość i rozwój przedszkola zaowocował nagrodą przyznaną Pani Elżbiecie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego za umiejętne wykorzystywanie funduszy unijnych, w ramach tego uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Brukseli.
Miłośniczka rodzinnych wspinaczek górskich i jazdy na rowerze. Po pracy pielęgnuje ukochane róże i przydomowy warzywniak, z którego zbiory chętnie przerabia na domowe przetwory. {Play}