Jedno z największych wydarzeń kulturalnych w regionie – obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 z defiladą grup rekonstrukcji historycznej i Wojska Polskiego oraz piknikiem historycznym jak co roku odbędą się 15 sierpnia na stadionie LKS Wolania w Woli Rzędzińskiej.

Rozpoczynamy już o godz. 14.00 piknikiem wojskowym z okazji Święta Wojska Polskiego. W programie kino frontowe z filmem pt. „Wyklęty”, punkty informacyjne jednostek wojskowych oraz pokazy sprzętu, w tym: zestaw rakietowy Poprad, transporter opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny RAK, wyrzutnia rakietowa Langusta, czołg Leopard 2A.

Następnie o godz. 16.00 – W hołdzie Bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 – ulicami Woli Rzędzińskiej przejdzie największa dotychczas defilada grup rekonstrukcji historycznej i Wojska Polskiego. W uroczystym przemarszu uczestniczyć będą m.in. kawaleria – Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, lisowczycy, kozacy dońscy, piechurzy – 16 Pułk Piechoty, strzelcy podhalańscy, samochód PZInż 303 z NKM, motocykle Sokół 600 i Wul-Gum, RKM Browning. Wojsko Polskie reprezentować będzie zestaw rakietowy Poprad, transporter opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny RAK, wyrzutnię rakietową Langusta i czołg Leopard. Warto zaznaczyć, iż defilada rozpoczynać się będzie o 400 m wcześniej niż w latach ubiegłych, jej dystans zostanie więc wydłużony, gdyż liczba biorących udział grup rekonstrukcji czy sprzętu jest znacznie większa.

Kolejno na placu wydarzenia odbywać się będą liczne pokazy – kawalerii, sokolniczy, łuczniczy, strzelania z CKM-u. Nie zabraknie także tematycznych wystaw – militariów, wyposażenia wojskowego, replik broni czy sprzętu. Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, a muzycy z Filharmonii Krakowskiej zaproszą na koncert pieśni patriotycznych.

Oprócz tego mnóstwo atrakcji towarzyszących dla całych rodzin, w tym m.in. loteria fantowa z cennymi nagrodami, park zabaw dla dzieci, kramy i warsztaty rzemieślnicze, strzelanie z łuku, zabawy dla dzieci „Polska to My”, pokaz bajek opartych o Misia Wojtka i Antka Srebrnego.

Nie zabraknie degustacji i małej gastronomii, smakołyków od Kół Gospodyń Wiejskich, foodtrucków. Tradycyjnie też odbędzie się darmowy poczęstunek żołnierską grochówką dla wszystkich uczestników wydarzenia.

O godz. 20.00 wprost z wolańskiej sceny, o tym, jak „Smakuje życie” i z „Kamieniem z napisem love” wystąpi zespół ENEJ.

„W hołdzie Bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. {Play}

PATRONAT MEDIALNY