Nadanie tego zaszczytnego tytułu odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Gminy Tarnów w Domu Kultury w Radlnej. Został on przyznany w uznaniu niepodważalnych zasług dla promocji Gminy Tarnów oraz ofiarnej, pełnej poświęcenia pracy na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy dzieci i dorosłych mieszkańców Kamerunu. –Jesteśmy dumni, że mamy tak niezwykłą mieszkankę naszej gminy. Dziękujemy, że zechciała przyjąć od nas to wyróżnienie. To dowód naszej wdzięczności za jej zasługi w pracy misyjnej w dalekiej Afryce – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

-Ewa Gawin jest wyjątkową osoba, która całe swoje życie poświęciła dla innych. Jej urlopy w Polsce polegają na poszukiwaniu kolejnych specjalistów, których wiedzę można spożytkować dla chorych w Afryce. Dla niej odpoczynek to wspieranie potrzebujących. Takie jest całe jej życie – podsumowuje przewodnicząca Rady Gminy Tarnów, Wiesława Mitera.

Pochodząca z Woli Rzędzińskiej Ewa Gawin jest niezwykle skromną osobą. – Nie spodziewajcie się ode mnie długiej przemowy, nie jestem stworzona do występów, lecz do pracy na rzecz potrzebujących. Przyznam szczerze, że z jednej strony nie spodziewałam się tak znakomitego tytułu, za który jestem ogromnie wdzięczna, a z drugiej – jest mi bardzo miło z tego powodu. W mojej codziennej posłudze na Czarnym Lądzie, często wracam myślami do mojej tarnowskiej ziemi, do Woli Rzędzińskiej, z której pochodzę. Cieszę się, że zostałam doceniona właśnie przez ludzi stąd. Wszystkim Wam życzę jak najwięcej miłości w sercu i od drugiego człowieka. Miłości od każdego napotkanego człowieka. I radości każdego dnia, czasem nawet - mimo wszystko – mówiła podczas uroczystej sesji laureatka.

Ewie Gawin w Radlnej towarzyszyli rodzina i przyjaciele, w tym była świecka misjonarka Elżbieta Bryg. Gośćmi uroczystej sesji byli przedstawiciele duchowieństwa – m.in. dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. dr Krzysztof Czermak, duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców oraz dyrektor radia RDN Małopolska ks. dr hab. Jan Bartoszek i proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej ks. Stanisław Morańda. Kwiaty i gratulacje Ewie Gawin złożyła ponadto uczestnicząca w uroczystej sesji poseł RP Anna Pieczarka, a także przedstawiciele samorządu powiatowego - Alina Barbachen i członkowie zarządu powiatu tarnowskiego - Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka. Byli radni gminni, sołtysi, dyrektorzy szkół oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Rzędzińskiej. Spotkanie muzycznie uświetniły mieszkanki gminy Tarnów - Aleksandra Tadel i Joanna Zaucha.

Warto dodać, że misjonarka jest także laureatką Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy przyznanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Otrzymała ona także medal Benemerenti in Opere Evangelizationis przyznany przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. Ewa Gawin od ponad 30 lat pracuje w Kamerunie, pomaga niepełnosprawnym, w Bertoua założyła szkołę dla dzieci głuchoniemych, angażuje się także w działania charytatywne na rzecz ubogich rodzin i więźniów. Dzieci, młodzież i dorosłych zawozi do szpitali na zabiegi operacyjne oraz kupuje dla nich protezy i kule. To z jej inicjatywy pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przywracają słuch dzieciom w Kamerunie. {Play}