W tym roku obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, tradycyjnie odbywające się w Woli Rzędzińskiej, przyciągnęły prawdziwe tłumy mieszkańców. Było jeszcze bardziej widowiskowo, patriotycznie i uroczyście, gościliśmy m.in. Wojsko Polskie ze sprzętem, grupy rekonstrukcji historycznej, Filharmoników Krakowskich, Instytut Pamięci Narodowej czy Muzeum Okręgowe w Tarnowie, wieczorową porą dla wszystkich zagrał ENEJ.

Rozpoczęliśmy piknikiem wojskowym z okazji Święta Wojska Polskiego, prowadzonym przez ppłk. Andrzeja Korytko oraz kapitana Pawła Badonia. Żołnierze prezentowali ciężki sprzęt wojskowy, którym siły zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej obecnie dysponują. Na placu było kino frontowe z wyświetlanym filmem pt. „Wyklęty” czy stoiska rekrutacyjne do dobrowolnej zasadniczej lub terytorialnej służby wojskowej. Wojsko Polskie częstowało także prawdziwą żołnierską grochówką, przygotowywaną przez odpowiedzialny za to batalion.

Tuż przed defiladą, na placu miało miejsce uroczyste przekazanie i poświęcenie średniego samochodu gaśniczego przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie dla jednostki OSP Wola Rzędzińska. Wóz jednostce OSP Wola Rzędzińska reprezentowanej przez Prezesa OSP Krzysztofa Płanetę przekazywali Komendant Miejski PSP Krzysztof Gładysz oraz wójt Grzegorz Kozioł. Samochód poświęcił ks. proboszcz parafii Woli Rzędzińska Stanisław Morańda.

Następnie, o godz. 16.00, ulicami Woli Rzędzińskiej wyruszyła piękna, widowiskowa, z powiewającymi biało-czerwonymi szturmówkami, defilada grup rekonstrukcji historycznej i Wojska Polskiego. Otwierały ją orkiestra OSP Szczepanowice oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej na wozie drabiniastym, które śpiewały piosenki żołnierskie. Kolejno, na czele defilady, na swej kasztance, podążał Naczelny Wódz Józef Piłsudski. Za nim ułani z Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, lisowczycy i kozacy dońscy na koniach, samochód PZInż 303 z karabinem NKM wzór 38, zabytkowe motocykle – Sokół 600 i Wul-Gum. Za pojazdami 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, rekonstruktorzy pospolitego ruszenia w strojach szlachty polskiej. Defiladę zamykało Wojsko Polskie ciężkim sprzętem bojowym – ulicami Woli Rzędzińskiej przejechały czołg Leopard, transporter opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny Rak, wyrzutnia rakiet Langusta i przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Defiladzie po obu stronach jezdni towarzyszyły tłumy mieszkańców, starsi i młodsi, rodziny, które w ten sposób chciały oddać hołd zarówno poległym za wolność Ojczyzny, jak i współczesnym żołnierzom Wojska Polskiego.

- Wielką wartością tamtego czasu było to, że cały naród stanął razem – poczynając od polityków, którzy 24 lipca 1920 r. stworzyli Rząd Obrony Narodowej złożony z całego spektrum sceny politycznej: z polityków od prawej do lewej strony. Ludzie o wszelkich poglądach w naszym kraju stanęli razem ramię w ramię w obronie Ojczyzny, bo ona była, jest i będzie dla nas wszystkich, dla wszystkich Polek i Polaków, wartością największą – tymi słowami Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP otwarła oficjalną część uroczystości. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. parlamentarzyści ziemi tarnowskiej, Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz wraz z wicestarostą Jackiem Hudymą, członkowie zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stlemach i Mariusz Tyrka, ppłk Andrzej Korytko, władze sąsiednich powiatów i gmin, radni powiatu tarnowskiego i gminy Tarnów z przewodniczącą Wiesławą Miterą na czele, władze OSP, sołtysi, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz prawdziwe tłumy mieszkańców nie tylko regionu tarnowskiego, lecz także okolicznych województw.

- Szanowni Państwo, aby ta bitwa była zwycięska, musiała nastąpić jedność całego narodu polskiego. To w tym czasie na czele Rządu Polskiego stanął nasz sąsiad z Wierzchosławic, chłop oderwany od żniw, Wincenty Witos. Powołał rząd, w którego skład weszli przedstawiciele od lewicy do prawicy. I tylko jedność narodu, tylko połączone siły chłopów, robotników, partii konserwatywnych i socjalistów mogły przeciwstawić się nawale bolszewickiej. I tak też się stało. Bitwa Warszawska została symbolem Państwa Polskiego, ale dzisiaj jest także świętem Wojska Polskiego – mówił w swoim przemówieniu wójt gminy Grzegorz Kozioł, który odwołał się także do czasów obecnych, dziękując żołnierzom Wojska Polskiego. – Podczas tego święta składamy hołd naszym żołnierzom, którzy dzisiaj tutaj są, dzięki którym możemy czuć się bezpieczni, możemy spać spokojnie, za co Wam bardzo dziękuję, drodzy Żołnierze – dodawał.

Starosta Powiatu Tarnowskiego, Roman Łucarz, w swojej wypowiedzi zaznaczał, iż to właśnie w Woli Rzędzińskiej obchodzimy centralne uroczystości powiatowe upamiętniające 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej. O znaczeniu Cudu nad Wisłą i analogii tamtych lat zaś mówił:  – Tworzyły się dopiero zręby Państwa Polskiego, tworzyła się armia, a jednak postanowiliśmy i obroniliśmy niepodległość naszej Ojczyzny. I my dzisiaj, Szanowni Państwo, jesteśmy zobowiązani do pojednania z naszymi sąsiadami z Ukrainy, nie do zapomnienia. My im bardzo pomagamy, a jakże sytuacja jest analogiczna do tej sprzed 102 lat temu. Co prawda nie dzieje się to na brzegach Wisły, a Dniepru, ale tak niedaleko nas. Jest to więc święto pojednania.

Kolejno list okolicznościowy od Ministra Obrony Narodowej odczytała poseł na Sejm RP Anna Pieczarka. O ustawie o obronie Ojczyzny, kampanii na rzecz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, o wyposażeniu Wojska Polskiego, a także ze specjalnymi słowami podziękowań dla żołnierzy Wojska Polskiego za ich codzienną służbę, za to, że dobro Ojczyzny i bezpieczeństwo stawiają ponad własny komfort, pisał Minister. Natomiast ppłk Andrzej Korytko przedstawił program odbywającego się pikniku wojskowego, zachęcił do odwiedzania stoisk informacyjnych i rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej lub terytorialnej służby wojskowej.

Na boisku zaś cały czas odbywały się pokazy grup rekonstrukcji historycznej i Wojska Polskiego – pokazy kawalerii, sokolniczy, łuczniczy czy strzelania z CKM-u. Liczne wystawy – militariów, wyposażenia wojskowego, replik broni i sprzętu. Do godzin popołudniowych można było także oglądać ciężki sprzęt bojowy Wojska Polskiego, odwiedzić więźniarkę Zakładu Karnego. W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa Instytut Pamięci Narodowej zapraszał również na wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, o której opowiedzieli prof. Filip Musiał – dyrektor IPN, oddział w Krakowie oraz dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierz Kurczab.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć żołnierskiej grochówki, którą już od godz. 14.00 częstowali żołnierze Wojska Polskiego, natomiast nieco później – zgodnie z gminną tradycją – wójt i pracownicy Centrum Kultury. Do Kina Polonia i na degustacje przygotowanych potraw zapraszało Koło Gospodyń KGW Baba Jaga Jodłówka-Wałki oraz KGW Wola Rzędzińska. Był też dmuchany park zabaw dla dzieci, tematyczne zabawy, kramy i warsztaty rzemieślnicze, strzelanie z łuku, pokazy bajek.

O godz. 19.00 Wola Rzędzińska wybrzmiała najpiękniejszymi polskimi pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi w wykonaniu muzyków z Filharmonii Krakowskiej pod przewodnictwem dyrektora - Mateusza Prendoty. Do wspólnego śpiewania przyłączyła się publiczność – ze śpiewnikiem w dłoni i biało-czerwoną chorągiewką. Następnie, tuż przed koncertem zespołu Enej, emocje sięgały zenitu, gdyż odbyło się wielkie losowanie nagród w loterii fantowej ufundowanych przez licznych sponsorów wydarzenia oraz organizatorów.

Rockowo-folkową nutą, największymi przebojami – „Kamień z napisem love”, „Skrzydlate ręce”, „Zbudujemy dom” i hasłem, jak „Smakuje życie” kilkutysięczną publiczność porwał zespół ENEJ.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji wydarzenia. Dziękuję Wojsku Polskiemu, służbom mundurowym – policji oraz gminnym jednostkom OSP. Wyrazy podziękowania kieruję także w stronę sponsorów i partnerów: Biuro Programu Niepodległa, Ministerstwo Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Małopolskiego, PERN S.A., GAZ-SYSTEM, IPN w Krakowie, Powiat Tarnowski – mówi wójt Grzegorz Kozioł. {Play}

W hołdzie Bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2022
w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.