Opowieść o gminie Tarnów, czyli prezentacja sołectw

Dożynki Gminy Tarnów to pielęgnowanie tradycji, przekazywanie kolejnym pokoleniom spuścizny przodków, kultury i kuchni według starodawnych receptur. Tak też wyglądała prezentacja sołectw z degustacjami potraw. Piętnaście gminnych społeczności, każda z tym, co ma w sobie najpiękniejszego i unikalnego, z nakładem pracy sołtysów, radnych i środowisk lokalnych, przygotowały stoiska reprezentujące ich miejscowość. W prezentacji uczestniczyli Józef Gawron – Marszałek Województwa Małopolskiego, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, starostowie Elżbieta Zięba i Stanisław Budzik oraz prowadzący – Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP i Maciej Aleksander, pracownik Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

Sołectwa prezentowały się alfabetycznie, więc pierwszeństwo przypadło miejscowości Biała, w której ucztę smakową przygotowało wielopokoleniowe Koło Gospodyń Wiejskich. Panie wraz z reprezentantami - sołtysem Stefanem Kolakiem, radą sołecką, Klubem Seniora i przedstawicielami rolników częstowały tradycyjnymi potrawami, m.in. wiejską kaszanką, drożdżowymi i ucieranymi ciastami, leczem, starodawnym blokiem czekoladowym, medalionami i proziakami.

Następnie Błonie ze straganem sołtysa Antoniego Batko, który zarówno do dekoracji, jak i degustacji przygotował warzywa i owoce z własnej ekologicznej uprawy. Na stoisku nie zabrakło lokalnych wyrobów mięsnych od księdza proboszcza Piotra Barczyka – wędlin i kiełbas. Sołectwo reprezentowali także radny Stanisław Sarad, grupa wieńcowa, Prezes Klubu seniora Ewa Uryga, dyrektor szkoły Barbara Kałdan-Molczyk, rolnicy.

Kolejno Jodłówka-Wałki ze starą babciną kuchnią i gospodyniami ubijającymi masło. Koło Gospodyń Wiejskich „Baba Jaga” częstowało także m.in. zupą grzybową i słynnymi zającami, które wygrały w powiatowej Bitwie Regionów. Sołectwo przedstawiali również sołtys Lucjan Olszówka i radny Mieczysław Kłósek.

Koszyce Małe zaprezentowało się na słodko -  przeróżnymi wypiekami i ekologicznymi owocami z lokalnego sadu. W przygotowania zaangażowany był nie tylko sołtys, radny i Prezes OSP Zbigniew Gniewek, lecz także Klub Seniora oraz rada sołecka.

Koszyce Wielkie i ich koszyckie specjały, w tym placki i przetwory domowej roboty to jedno, ale to też rodzinna miejscowość poseł na Sejm RP Anny Pieczarki, dlatego nie mogło zabraknąć sejmowych gadżetów. Sołectwo reprezentowali również sołtys Stanisław Ptak, radny i Prezes OSP Andrzej Sępek, dyrektor Mariusz Parcianko, rada sołecka.

Łękawka przywitała wszystkich akordeonowym brzmieniem. Sołtys Konrad Pyzdek, Koło Gospodyń Wiejskich „Kalina”, przedstawiciele OSP i rolnicy to zgrana społeczność, która wspólnymi siłami przygotowała dla wszystkich tematycznie nazwany poczęstunek. Były m.in. łazanki z kapustą, sznycelki, naleśniki na słodko, ciasta, ciasteczka, smalczyk i wafelki według starodawnej receptury.

Nowodworze, reprezentowane przez sołtysa Andrzeja Głąba, Klub Seniora i lokalną społeczność, częstowało i na słodko, i na wytrawnie. Wśród menu degustacyjnego znalazła się mi.in. zupa gulaszowa, smalec z ogórkiem czy różnego rodzaju wypieki.

Poręba Radlna to sołectwo, które na całą Polskę rozsławiła grupa wieńcowa rodziny Państwa Skórków. Reprezentowali je sołtys Wojciech Hońdo, dyrektor Krystyna Olszówka-Łępa, Koło Gospodyń Wiejskich. Miejscowość w nawiązaniu do herbu sołectwa – częstowała m.in. gulaszem drwala, zupą dyniową, kiełbasą z jagnięciną, ciastami drożdżowymi, piernikami, sernikami i przekąskami na ostro.

Z Radlną mocno związani są tegoroczni starostowie Dożynek – Stanisław Budzik jako mieszkaniec, Elżbieta Zięba jako właścicielka miejscowego przedszkola. Społeczność reprezentowali także sołtys Janusz Tadel, rada sołecka oraz właściciele lokalnej pizzerii. Dlatego też na stole degustacyjnym sołectwa nie mogło zabraknąć przysmaku miejscowości – pizzy, ale były też kabaczki, ciasta i chleb dożynkowy.

Tarnowiec zasłynął w ubiegłym roku – przy Parze Prezydenckiej – strogonowem. W obecnym, sołectwo prezentowane m.in. przez sołtysa i radnego Jana Nowaka, radną powiatową Alinę Barbachen, Koło Gospodyń Wiejskich i Klub Seniora, dyrektor Annę Filar, przygotowało m.in. żurek, krokiety, pasztet z żurawiną i różnego rodzaju ciasta.

Wola Rzędzińska I może poszczycić się Kołem Gospodyń Wiejskich z ponad stuletnią tradycją, które na swoim koncie ma kilka dań wpisanych na listę produktów regionalnych. Tymi też potrawami częstowało sołectwo – był m.in. siuśpaj, ciasta drożdżowe i kawa zbożowa, ale także placki według ukraińskiej receptury. Miejscowość, w tym roku okrzyknięta tytułem jednej z najpiękniejszych w Małopolsce, reprezentowali także sołtys i radny Mieczysław Nytko, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, dyrektor szkoły Joanna Rogowska-Kuta.

Wola Rzędzińska II postawiła na samą słodycz. Stół degustacyjny wypełniały przeróżne ciasta, głównie wypieku Klubu Seniora z Prezes Genowefą Kuś na czele. Sołectwo reprezentowali także sołtys miejscowości Tadeusz Stach,  dyrektor szkoły Mariusz Widawski, dyrektor żłobka Katarzyna Duda.

Zawada – w 2019 r. Najpiękniejsza Wieś w Małopolsce. W tym roku reprezentowana przez Koło Gospodyń Wiejskich, radę sołecką, Wiesława Zabawę – prezesa Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy, którzy częstowali ciastami, plackami z cukinii, ryżem z jabłkami i po staropolsku – ziemniakami ze śmietaną.

Zbylitowska Góra nawiązywała swym stoiskiem do hasła - zielona podtarnowska wieś. Dlatego też witały wszystkich Panie z Klubu Seniora w kwiatowych wiankach, a częstowały kolorowymi kanapeczkami. Wśród reprezentantów byli obecni również sołtys i radny Piotr Rybski, przedstawiciel LKS Dunajec i OSP. Można było skosztować również nalewek własnej roboty częstował od radnego Dariusza Żurka, zeszłorocznego starosty Dożynek, oraz miejscowego Klubu Seniora.

Zgłobice w ostatnim czasie rozsławiają Babeczki, czyli nowo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich. Panie wraz z reprezentantami, m.in. sołtysem Wojciechem Koziołem, Klubem Seniora, dyrektor przedszkola Katarzyną Molek, dyrektorem Centrum Kształcenia i Wychowania OHP Mariuszem Habą oraz Katarzyną Biel - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tarnowie częstowali zgłobickim jadłem. Menu degustacyjne obejmowało i słodkości, i wytrawne przekąski. Był chleb ze smalcem, ucierane ciasta, placki od Klubu Seniora, dżemy własnej roboty czy wiejski, pieczony chleb.

Piętnaście sołectw – piętnaście różnych historii, smaków i społeczności, które podczas tego najważniejszego dla wiejskiej tradycji święta połączyły siły, by wspólnie opowiedzieć zgromadzonym o gminie Tarnów. Każdy mógł skosztować przygotowanych przysmaków, a uczta smakowa nie kończyła się na gminnych sołectwach. Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć darmowego bigosu – tym razem z dodatkiem dziczyzny, kiełbas z dziczyzny, wyrobów wiejskich, chleba ze smalcem i drożdżówek z mlekiem i twarogiem od Starosty Dożynek Stanisława Budzika, a także drożdżówek i serników pieczonych przez Starościnę Elżbietę Ziębę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Koncerty, wielka loteria i cała paleta atrakcji dla wszystkich

Gdy na placu uczestnicy wydarzenia brali udział w wielkiej smakowej uczcie, na scenie trwała uczta muzyczna. W myśl piosenki – „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” i z „Moją Małą Blondyneczką” wystąpiła legenda disco polo – zespół Bayer Full. Na publiczność czekał także koncert coverów w wykonaniu Elizy Gąsiorowskiej – wybrzmiały hitowe piosenki Sanah czy Dawida Podsiadło.

Paleta atrakcji była jednak znacznie większa. Lot balonem, dmuchany park zabaw dla dzieci, atrakcyjne stoiska wystawiennicze z gadżetami i konkursami, kominiarz na szczęście z nagradzanymi zagadkami oraz mała gastronomia.

Emocje sięgnęły zenitu podczas losowania nagród głównych, których – dzięki licznym sponsorom wydarzenia – było naprawdę dużo. Rowery, hulajnoga elektryczna, quad dla dzieci, telewizor, tablety, zestawy Lego Technic, różnego rodzaju vouchery i karnety oraz wiele, wiele innych cennych nagród czekało na szczęśliwców, którzy postanowili zakupić los w loterii fantowej, gdzie każdy otrzymywał również gadżety.

Wydarzenie zakończył koncert uzdolnionego wokalisty, pianisty, autora tekstów – Mateusza Ziółko, który oczarował publiczność swoim głosem. Zbylitowska scena wybrzmiała takimi radiowymi hitami, jak „W płomieniach”, „Bezdroża” czy ostatnim - „Weź mnie”.

Warto zaznaczyć, iż – jak co roku – to jedno z największych wydarzeń kulturalnych – Dożynki Gminy Tarnów odbyły się dzięki licznemu wsparciu sponsorów, którzy w przeróżny sposób pomagają przy organizacji tego przedsięwzięcia. – Dziękuję wszystkim sponsorom – przedsiębiorcom, firmom i osobom prywatnym, którzy co roku wspierają Dożynki Gminy Tarnów zarówno w sposób finansowy, rzeczowy, jak i organizacyjny. Bez Państwa nie moglibyśmy realizować tego wydarzenia na tak wysokim poziomie. To dzięki Waszemu zaangażowaniu zapraszamy gwiazdy polskiej sceny muzycznej i proponujemy całą paletę atrakcji dla mieszkańców – mówi wójt gminy Grzegorz Kozioł. {Play}