Dożynki Gminy Tarnów rozpoczęła, jak co roku, uroczysta Msza św. - tym razem plenerowa, na Stadionie Sportowym w Zbylitowskiej Górze. Została odprawiona w intencji rolników z gminy Tarnów jako podziękowanie za ich trud i dary ziemi. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii w Zbylitowskiej Górze, ks. Józef Kaczmarski, który w homilii podkreślał, że sierpień jest miesiącem wyjątkowym – poświęconym kultowi Matki Bożej, ale i narodowych rocznic, pielgrzymowania do Matki Boskiej Częstochowskiej oraz święta plonów, którego poszczególne ceremonie mają źródła głęboko w historii. -Dziękujemy za rolniczy trud i prosimy, aby nigdy nie zabrakło chleba. Oby nie dotknął nas los ofiar wojny za wschodnią granicą czy głodujących mieszkańców Afryki. Otwórzmy się na potrzebujących i, jeśli tylko możemy, wspomóżmy ich – mówił ks. Józef Kaczmarski.

W podniosłej Eucharystii dożynkowej uczestniczyli ponadto księża z regionu tarnowskiego: ks. Andrzej Mikulski – były proboszcz parafii w Zgłobicach, ks. Piotr Michniak – proboszcz parafii ze Zgłobic, ks. Paweł Płatek – proboszcz parafii w Koszycach Wielkich i ks. Kazimierz Borczewski z Błonia. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP z Woli Rzędzińskiej. Czytania liturgiczne były udziałem starostów dożynek – Elżbiety Zięby z Tarnowca i Stanisława Budzika z Radlnej. Tekst Modlitwy Powszechnej zaprezentował sołtys ze Zgłobic – Wojciech Kozioł.

W procesji z darami do ołtarza szli wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, przewodnicząca Rady Gminy Wiesława Mitera oraz sołtys Zbylitowskiej Góry Piotr Rybski. Psalm wykonała Eliza Gąsiorowska. Było błogosławieństwo wieńców dożynkowych, a na sam koniec wdzięczność za odprawienie uroczystej, dziękczynnej Eucharystii dożynkowej i błogosławieństwo chleba, będącego darem ziemi oraz życzliwość przy organizacji Dożynek Gminy Tarnów wyraziła Wiesława Mitera - przewodnicząca Rady Gminy.

Część oficjalną Dożynek Gminy Tarnów poprowadzili poseł Anna Pieczarka, która odczytała także list od Prezesa Rady Ministrów, Premiera Mateusza Morawieckiego i Maciej Aleksander z Centrum Kultury i Bibliotek. -Dożynki to docenienie ciężkiej, rolniczej pracy. Kultywujemy piękną tradycję w realiach nowoczesności. Dziękujemy za trud tym, którzy zabezpieczają byt naszego narodu. Zmienia się nasz kraj, lecz tradycja dożynkowa jest silna i pozostaje. To element naszej kultury, naszej tożsamości – mówił wójt Grzegorz Kozioł.

W wydarzeniu uczestniczyli znakomici goście: wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, wicemarszałek Józef Gawron, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, przedstawiciele samorządu powiatowego – radna Alina Barbachen i przedstawiciele zarządu powiatu tarnowskiego – Tomasz Stelmach Mariusz Tyrka, a także wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński. Byli prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź, dyrektor generalny Grupy Azoty Zbigniew Paprocki, prezes WFOŚ w Krakowie Kazimierz Koprowski, dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Jerzy Radoń oraz przedstawiciele sąsiednich samorządów – burmistrz Żabna Marta Herduś, starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa i przewodniczący Rady Miasta Tarnowa Jakub Kwaśny, a nawet burmistrz partnerskiego miasta Tornala na Słowacji Anna Szogedi. Gośćmi byli też radni gminni, sołtysi, dyrektorzy szkół i Koła Gospodyń Wiejskich.

Podczas części oficjalnej wydarzenia, list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął je Patronatem Narodowym, odczytała przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera.

W trakcie wydarzenia odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, poprzedzony warsztatami plecenia wieńców. I miejsce po raz kolejny przyznano Porębie Radlnej, drugie wieńcowi z Łękawki, a trzecie – ze Zbylitowskiej Góry. Wieńce dożynkowe oceniało jury pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierza Kurczaba oraz artyści plastycy Anita Ruszel i Wojciech Ruszel.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Ostatnim akcentem części oficjalnej Dożynek było dzielenie się chlebem z mieszkańcami – chlebem, jako symbolem pożywienia i obfitości częstowali m.in. poseł Anna Pieczarka, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł wraz z przewodniczącą Rady Gminy Tarnów Wiesławą Miterą i starostowie wydarzenia. Smaczne drożdżówki dla wszystkich zapewnili natomiast starostowie Dożynek. {Play}