1 września 1939 roku, 83 lata temu, wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczypospolitej, tym samym rozpoczęły II wojnę światową. O świcie, o godz. 4.35, bestialsko zbombardowały śpiący Wieluń, następnie pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską placówkę wojskową na Westerplatte.

Tak rozpoczęła się sześcioletnia walka, tak od strzałów, głodu i nędzy, w obozach koncentracyjnych zginęło ok. 6 milionów Polaków, w skali świata wojna pochłonęła ok. 72 miliony istnień ludzkich. Bohaterowie polskiej ziemi walczyli o Ojczyznę, o jej tradycję, kulturę, o każdy skrawek ukochanej ziemi. Walczyli o biało-czerwoną flagę, o niepodległość dla siebie i przyszłych pokoleń, o hymn narodowy.

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, naszych wschodnich sąsiadów, którzy od tego czasu walczą o swój kraj, ale toczą bój również o Europę. Dlatego też, my – Polacy, nie możemy zapomnieć o 1 września 1939 r., z pokolenia na pokolenie musimy przekazywać prawdę o tej najokrutniejszej z wojen, o jej Bohaterach. Musimy szanować historię i symbole narodowe, z dumą śpiewać Mazurek Dąbrowskiego, tego też uczyć najmłodszych. Poprzez pamięć oddawać hołd tym, którzy polegli w walce o wolność, tym samym dając ją nam. {Play}