Wieniec dożynkowy z Poręby Radlnej po raz kolejny rozsławił gminę Tarnów i województwo małopolskie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, w dniach 10-11 września. Jako jeden z trzech otrzymał zaszczytne wyróżnienie w Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Po sukcesie w Zielonkach, gdzie odbyły się XXIV Dożynki Województwa  Małopolskiego, rodzinna grupa wieńcowa z Poręby Radlnej – Państwo Skórkowie oraz Frysztakowie, reprezentowali województwo małopolskiego na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie.

W tym roku Dożynki Prezydenckie po raz pierwszy organizowane były na terenie historycznej siedziby prezydentów Polski – w Belwederze. Tradycyjne arcydzieła zdobiły dziedziniec Belwederu. W sobotę, 10 września, każda z grup wieńcowych, w strojach ludowych i przy akompaniamencie muzyki ludowej, zaprezentowała nie tylko plecione miesiącami dzieło – wieniec dożynkowy, lecz także tradycyjne ośpiewanie wieńca. Poręba Radlna zaprezentowała wieniec w kształcie korony, wykonany z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, lnu, prosa i orkiszu – zbóż, które wcześniej rodzina sama siała, by następnie wyselekcjonować te najdorodniejsze. Zdobiony wyplatanymi elementami ze słomy, kwiatami i jarzębiną, z krzyżem umieszczonym na szczycie – znakiem naszej wiary oraz bochnem chleba – symbolem pracy rąk ludzkich.  Tradycyjny obrzęd dożynkowy z XIX wieku, którego scenariusz zaczerpnięty został z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, przedstawił Zespół Folklorystyczny Bobrowianie pod kierownictwem choreografa Janusza Cierlika.

Komisja konkursowa ze względu na bardzo wysoki poziom uhonorowała Małopolskę, czyli wieniec Państwa Skórków, wyróżnieniem.

Wręczenie dyplomów odbyło się 11 września, podczas Ceremonii Dożynkowej. Rodzinnej grupie wieńcowej z Poręby Radlnej towarzyszyli poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Marszałkiem Witoldem Kozłowskim, delegacja z gminy Tarnów – wójt Grzegorz Kozioł, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera oraz zastępca dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów Ewa Kubisztal.

Przypomnijmy, iż rodziny Państwa Skórków i Frysztków już od 2016 r. odnoszą sukcesy na Dożynkach Prezydenckich. Ich wieniec otrzymał zaszczytny tytuł najpiękniejszego w kraju w latach 2018 i 2022. Ponadto w 2017 r. zajęli III miejsce, w 2019 r. zaś IV.

- Serdecznie gratuluję naszej rodzinnej grupie wieńcowej z Poręby Radlnej. Otrzymane wyróżnienie to zaszczyt i duma dla gminy Tarnów, że po raz kolejny wieniec z naszej miejscowości jest jednym z najpiękniejszych w kraju – mówi wójt Grzegorz Kozioł. {Play}