W Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łękawce 19 października odbyły się patriotyczne uroczystości poświęcone ks. kpt. Franciszkowi Drwalowi związane z Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Patronem szkoły jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko i to jemu oraz wszystkim kapłanom w tym dniu składany jest hołd pamięci. W obecnym roku szczególnie wspominano ks. kpt. Franciszka Drwala – niezłomnego kapłana pochodzącego z Woli Rzędzińskiej, kapelana wojskowego. Jego postać została upamiętniona na Muralu Kapłanów Niezłomnych w szkole w Łękawce.
Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Św. w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej koncelebrowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. biskupa Stanisława Salaterskiego. Główne uroczystości odbywały się zaś w szkole podstawowej w Łękawce, które poprowadziła dyrektor Elżbieta Chrząszcz. Uczestniczyli w nich m.in. poseł Anna Pieczarka, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, ks. biskup Stanisław Salaterski, proboszcz parafii ks. Czesław Bachula wraz z licznymi kapłanami, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, sołtys miejscowości Konrad Pyzdek, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Łękawki – w tym przedstawiciele OSP w Łękawce, Klubu Seniora, Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina”. Uczniowie szkoły przygotowali widowisko pn. „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”, które ukazywało ponadczasową walkę dobra ze złem. Okolicznościowy występ zaprezentowała także grupa śpiewacza KGW „Kalina”.
Natomiast symbolicznym momentem uroczystości było zawieszenie cegiełki upamiętniającej postać ks. Franciszka Drwala na Muralu Kapłanów Niezłomnych. Był on kapłanem z Woli Rzędzińskiej, kapelanem wojskowym, który zdecydował się na pozostanie z rannymi żołnierzami, chociaż tarnowscy kolejarze oferowali mu pomoc w ucieczce z transportu do niemieckiej niewoli. Został zaatakowany przez Niemców prawdopodobnie 6 czerwca 1942 r. w Buchenwaldzie.
Warto zaznaczyć, iż projekt był realizowany pot patronatem posła na Sejm RP Anny Pieczarki w ramach wychowania patriotycznego i obywatelskiego „Kod kulturowy Łękawki” oraz „Festiwal Kultury Pogórza”. {Play}