Jedna z najbardziej znanych grup folklorystycznych w regionie tarnowskim – „Kumotry” obchodziły 65-lecie powstania 19 października w Sali Lustrzanej w Tarnowie. Zaproszeni goście mieli okazję nie tylko poznać historię zespołu, o której opowiadała zgromadzonym Wacława Kilian – kierowniczka grupy, lecz także posłuchać utworów Kumotrów. W imieniu wójta gminy Tarnów okolicznościowy list gratulacyjny odczytała Ewa Kubisztal – zastępca dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.
- To wyjątkowa i doskonała okazja do spojrzenia w przeszłość i podsumowania dotychczasowych osiągnięć Zespołu, który na stałe wpisał się w mapę muzycznych tradycji regionu tarnowskiego – podkreślał wójt Grzegorz Kozioł.
Słowa uznania i gratulacji do jubilatów skierowała także m.in. poseł na Sejm RP Anna Pieczarka. Wydarzenie zaś uświetnił występ Zespołu „W Kuźni u Kowala”, który w tamtym roku obchodził 35-lecie działalności.
Zespół „Kumotry” powstał w 1957 roku jako grupa kolędników, którzy po pewnym czasie zaczęli wykonywać także pieśni ludowe, i tak pozostało do dzisiaj. Swoimi występami wzbogacają wszelkiego rodzaju wydarzenia i przedsięwzięcia kulturalne w regionie tarnowskim, w tym także od lat w gminie Tarnów. Jego członkami są – jak sami mówią – „osoby, które łączy zamiłowanie do muzyki i regionalnego folkloru”, również mieszkańcy gminy Tarnów.
Jednak ich działalność związana jest nie tylko z uświetnianiem uroczystości, wydarzeń i wszelkich przedsięwzięć kulturalnych, grają także w domach opieki, dla osób starszych, niepełnosprawnych czy samotnych – jak mówią – by wspólnym muzykowaniem dawać radość. {Play}