Uczniowie szkół podstawowych z Tarnowca, Woli Rzędzińskiej I, Koszyc Wielkich, Poręby Radlnej oraz przedszkolacy z Woli Rzędzińskiej I wspólnymi siłami upiększali gminę Tarnów. Mowa o projekcie pn. „Sadzimy zieleń – warsztaty ekologiczne”, w ramach którego uczestnicy na terenie gminy Tarnów, w miejscach ogólnodostępnych zasadzili kilka tysięcy roślin, w tym robinię akacjową, krokusy, tulipany oraz lipę moltkego.

- Nie tylko dobrze się bawiłem, ale też dużo nauczyłem. Cieszę się, że mogę razem z kolegami i koleżankami zrobić coś dobrego dla środowiska – mówił Szymon z Koszyc Wielkich.

Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim uświadomienie młodzieży, iż estetyka otoczenia terenów publicznych to nasze wspólne dobro, o które należy dbać. Młodzież mogła także poszerzyć wiedzę w zakresie poprawy jakości powietrza czy przeciwdziałania powstawaniu smogu. Wspólne nasadzanie roślin to również okazja do promowania wśród młodych rozwiązań ekologicznych i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

- Efekty pracy uczniów będą widoczne już wczesną wiosną. Byłam pod wrażeniem ich zapału i zaangażowania, z jakim podeszli do zadania. Myślę, że wspólnymi siłami zdziałaliśmy dużo dobrego, zarówno dla estetyki poszczególnych miejscowości, jak i ochrony środowiska – mówi koordynator projektu, Paulina Tajak.

- Pierwszy raz sam sadzę rośliny. Nie mogę się doczekać wiosny, wtedy na pewno będę tu spacerował i oglądał, jak kwitną zasadzone przeze mnie drzewka – mówił Wojtek z Tarnowca.

Warto zaznaczyć, iż w gminie Tarnów od lat kładzie się duży nacisk na estetykę miejscowości, poprzez dbanie zarówno o wygląd miejsc publicznych, jak i wspieranie ekologii, choćby dzięki nasadzeniom roślin miododajnych i łąk kwietnych. Ukwiecane są m.in. centra wsi, skarpy, miejsca wzdłuż chodników i dróg.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. {Play}