W Łowczówku znajduje się jeden z największych Cmentarzy Legionistów Polskich. Tam też co roku odbywa się Zlot Niepodległościowy upamiętniający bój pod Łowczówkiem stoczony w grudniu 1914 roku przez I Brygadę Legionów pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnowskiego walczącą po stronie Austro-Węgier przeciwko Rosjanom. W niedzielę, 6 listopada, na cmentarzu wojennym nr 171, miały miejsce już XXIII obchody niepodległościowe, a jego organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Tarnowie oraz gminy Pleśna i Tuchów.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny i poległych Legionistów. Następnie w podniosłej części obchodów odbył się Apel Pamięci oraz salwa honorowa oddana przez Wojsko Polskie. Kwiaty przy kaplicy cmentarnej złożyli przedstawiciele władz parlamentarnych, województwa małopolskiego, powiatu i samorządów. W imieniu mieszkańców gminy Tarnów hołd pamięci i symboliczny wieniec złożył wójt Grzegorz Kozioł.

Okolicznościowy list od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, natomiast list od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka Przemysław Skruch.

Wydarzenie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich przy ognisku. {Play}